Sözcü Plus Giriş

İngiltere, Suudileri ikna için devreye girdi

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi sonrasında Ankara ile iş birliğine yanaşmayan Riyad yönetimini ikna etmek için devreye İngiltere girdi... İngiltere Dışişleri Bakanı Hunt, bugün Suudi Arabistan'a gidiyor. Jeremy Hunt bugün Kaşıkçı cinayetini görüşmek için Riyad'da temaslarda bulunacak.

Sozcu.com.tr
07:31 -
İngiltere, Suudileri ikna için devreye girdi

Birleşik Arap Emirlikleri’ni de ziyaret edecek olan Hunt, Kaşıkçı cinayetinin ardından Suudi Arabistan’a giden ilk İngiliz bakan olacak. İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Hunt’ın Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile görüşeceği belirtildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Hunt.

İngiltere Dışişleri Bakanı Hunt.

Hunt’ın Suudi yetkilileri, Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılması için Türkiye ile işbirliği yapmaları yönünde ikna etmeye çalışacağı aktarıldı. Açıklamada Hunt, “Kaşıkçı cinayetinin arkasında olanların tamamen açığa çıkmamış olmasının kabul edilemez” olduğunu ifade etti. Hunt, “Uluslararası toplum, korkunç bir şekilde öldürülen Kaşıkçı cinayetinin dehşeti ve öfkesi konusunda birleşmiş bir vaziyette. Suudi yetkilileri Türk yetkililerle tamamen iş birliğine çağırıyoruz, böylece ailesi ve olayı takip eden tüm dünya için adaletin getirileceğine inanıyoruz” dedi.

Son güncelleme: 08:27 12.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more