Sözcü Plus Giriş

İngiltere’de May hükümetine Avam Kamarası darbesi

İngiltere Parlamentosu'nun alt kanadı olan Avam Kamarası, hükümetin ülkenin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasına (Brexit) yönelik anlaşmayla ilgili yasal tavsiye konusunda Parlamento'yu küçümsediğine hükmetti. Ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin bu konuda verdiği önerge, 293'e karşı 311 oyla kabul edildi. Hükümet oylama sonrası yasal tavsiyeyi açıklayacağını duyurdu.

20:23 -
İngiltere’de May hükümetine Avam Kamarası darbesi

BBC’de yer alan habere göre, İşçi Partisi geçen ay Hukuk İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Geoffrey Cox’un Brexit anlaşması ile ilgili yasal tavsiyeyi kamuoyuna açıklamasını istemişti.

Geoffrey Cox ise Pazartesi günü Avam Kamarası’mnda yaptığı konuşmada, ülkenin ulusal çıkarını korumasının görevi olduğunu söylemişti.

Cox, yasal tavsiyenin tamamını açıklamasının İngiltere’nin ulusal çıkarına zarar vereceğini savunmuştu.

İLGİLİ HABERAvrupa Adalet Divanı: İngiltere, Brexit'ten vazgeçebilirAvrupa Adalet Divanı: İngiltere, Brexit'ten vazgeçebilir

4 OYLA REDDEDİLDİ

Salı günü Avam Kamarası’nda daha önce yapılan oylamada da, İngiliz hükümetinin, Brexit anlaşmasına yönelik yasal tavsiye ile ilgili kararın Parlamento İmtiyaz İnceleme Komitesi’ne bırakılmasını öngören düzenlemesi 307’ye karşı 311 oyla reddedildi.

Eğer oylama hükümetin istediği gibi sonuçlansaydı, Komite yasal tavsiyenin açıklanıp açıklanmaması konusunda görüş bildirecek, bu da haftalar sürebilecekti.

Avam Kamarası, 11 Aralık Salı günü İngiltere ile AB arasında varılan Brexit anlaşmasını oylayacak.

Mevcut koşullarda, Parlamento’nun anlaşmaya onay vermesi çok zor görünüyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more