Sözcü Plus Giriş

İngiltere’de Suriyeli çocuğa ırkçı saldırı

İngiltere'nin Huddersfield kentinde, Suriyeli bir göçmen gencin okulda bir öğrenci tarafından saldırıya uğradığını gösteren görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasının ardından, 16 yaşındaki saldırgan genç hakkında, hukuki süreç başlatıldığı açıklandı.

21:57 -

Sosyal medyada yaygın şekilde paylaşılan görüntülerde, 15 yaşındaki Suriyeli gencin Huddersfield şehrindeki bir okulda önce yere yatırıldığı, ardından yüzüne su döküldüğü görünüyor.

Yerel polis, görüntülerin 25 Ekim’de Almondbury Mahalle Okulu’ndaki öğle yemeği arasında çekildiğini duyurdu.

Polis, ilk yaptığı açıklamada, “ırkçı bir saldırı iddiasının” araştırıldığını söylemişti.

Polis, ismi açıklanmayan ve saldırıyla suçlanan gencin, mahkemeye çıkarılmayı beklediğini de kaydetti.

İLGİLİ HABERClinton'dan canlı söyleşide ırkçı ifadelerClinton'dan canlı söyleşide ırkçı ifadeler

80 BİN STERLİN TOPLANDI

BBC’de yer alan habere göre, 15 yaşındaki çocuğa ve ailesine yardım amacıyla kurulan bir internet sitesi aracılığıyla ise 80 bin sterlin (yaklaşık 540 bin Türk Lirası) toplandı.

Guardian gazetesi, Suriyeli gencin ve ailesinin, iki yıl önce Birleşmiş Milletler yardımıyla İngiltere’de yaşamaya başladığını aktardı. Gazete, ailenin bu kararı, akrabalarının Beşar Esad yönetimi altında işkence uğradıktan ve öldürüldükten sonra aldıklarının iddia edildiğini yazdı.

Huddersfield Examiner gazetesine konuşan bir kişi, gencin ve kız kardeşinin sürekli olarak kötü muameleye maruz kaldıkları için ailenin yeniden taşınmayı düşündüğünü söyledi.

Huddersfield şehrinden milletvekili Barry Sheerman, Twitter’dan paylaştığı mesajında, çocuğun ve ailesinin yanında olduğunu ve görüntüleri “kesinlikle şoke edici” bulduğunu açıkladı.

Son güncelleme: 22:09 28.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more