Sözcü Plus Giriş

İpin ucunu kaçırdı… Kendi hükümetine de inanmıyor

ABD Başkanı Donald Trump sıra dışı açıklamalarına bir yenisini ekledi. Trump, kendi hükümetinin açıkladığı bir raporda yer alan ve iklim değişiminin Amerikan ekonomisi üzerinde ciddi zararlara yol açacağını belirten tahminleri reddetti.

Sozcu.com.tr
12:46 -
İpin ucunu kaçırdı… Kendi hükümetine de inanmıyor

Kongre’nin verdiği yetkiye dayanarak hazırlanan rapor iklim değişikliğinin, bu yüzyılın sonuna kadar Amerikan ekonomisine milyarlarca dolara mal olacağını belirtiyor ancak Trump, doğacak ekonomik sonuçların ağır olacağına inanmadığını söyledi.

Beyaz Saray’da dün gazetecilere “(Raporu) gördüm, birazını okudum, güzel” diyen Trump, ekonomik sonuçlar hakkındaki bir soruya karşılık “İnanmıyorum” yanıtını verdi.

Trump’ın geçen yıl 2015 Paris iklim anlaşmasından çekeceğini açıkladığı ABD, imzacı 200 ülke arasında anlaşmadan çıkan ilk ülke olacak. Ancak Birleşmiş Milletler kurallarına göre Trump, 2020’deki başkanlık seçiminden önce ABD’yi anlaşmadan çıkaramıyor.

Trump, “Şu anda biz şimdiye kadar olduğumuz en temiz noktadayız ve bu benim için çok önemli… Ama biz temiz olsak da Dünya’daki diğer her yer kirliyse, o zaman bu iyi değil” dedi.

SUYA ERİŞİM AZALACAK

ABD’nin sanayiden kaynaklanan karbon salımı, kömür madenlerinin kapanarak doğalgaz ve yenilenebilir enerji kullanımının artmasıyla geçen yıl yüzde 2.7 azaldı.

Ancak Trump’ı eleştiren çevreler, Paris anlaşmasından çıkarak ABD’nin iklim değişimiyle mücadelede liderliği başka ülkelere bıraktığını söylüyorlar.

Sayıları 10’u aşan devlet kurumunun katılımıyla hazırlanan rapor iklim değişiminin yaratacağı sonuçların insan sağlığına ve altyapıya zarar vereceğini, suya erişimi azaltacağını ve kıyıların biçimini değiştireceğini belirtiyor.

Tarım, turizm ve balıkçılık gibi doğal kaynaklara ve uygun iklim koşullarına muhtaç olan sanayiler de iklim değişiminden zarar görecek.

Raporda, eğer sera gazı salımları azaltılabilirse zarar beklentilerinin de düşebileceği ancak iklim değişiminin ağır fırtınalar, kuraklık ve seller gibi etkilerinin zaten görülmeye başladığı vurgulandı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more