İran lideri Hamaney nükleer anlaşma için şartlarını sıraladı

Başkent Tahran'daki konutunda ülkenin askeri ve siyasi liderlerini kabul eden Hamaney, devlet televizyonunda yayınlanan konuşmasında, nükleer anlaşma konusuna ve ABD yönetiminden gelen İran aleyhindeki açıklamalara değindi ve nükleer anlaşmanın devam etmesi için şartlarını sıraladı.

İran lideri Hamaney nükleer anlaşma için şartlarını sıraladı

ABD’nin İran’a karşı derin düşmanlık beslediğini ancak devrimden bu yana ABD’nin rejime karşı yaptığı tüm saldırıların başarısızlıkla sonuçlandığını belirten Hamaney, devlet yetkililerinin görevlerini layıkıyla yerine getirmeleri halinde Washington’un şimdiki saldırılarının da başarısızlığa mahkum olduğunu ifade etti.

Hamaney ABD’nin itiraz ettiği nükleer anlaşmanın korunabilmesi için bazı şartlar öne sürdü. İran lideri, anlaşmaya imza koyan diğer Avrupa ülkeleri İngiltere, Fransa ve Almanya’yı da “hassas konularda ABD’yle ortak hareket etmek”le suçladı.

ABD'den İran'a yeni yaptırımlar İlginizi Çekebilir ABD'den İran'a yeni yaptırımlar

İRAN ŞARTLARINI SIRALADI

Hamaney, nükleer anlaşmanın devam etmesi için Avrupa ülkelerine İran’ın şartlarını şu şekilde sıraladı:

– İran’ın Ortadoğu’daki faaliyetleri ve balistik füze programının sorgulanmaması
– Nükleer anlaşmadan ayrılarak 2231 sayılı kararı ihlal eden ABD’ye karşı yeni bir karar çıkarılması
– ABD’nin İran aleyhindeki her türlü yaptırıma karşı konulması
– İran’ın petrol ihracı ve Avrupa bankalarıyla ilişkisi konusunda garanti verilmesi.

Hamaney, Avrupa’nın bu şartları sağlayamaması halinde İran’ın nükleer faaliyetlerine yeniden başlama hakkının saklı olduğunu sözlerine ekledi.

ABD’NİN İRAN’DA REJİM DEĞİŞİKLİĞİ HEDEFİ

ABD yönetiminin nükleer anlaşmadan ayrıldıktan sonra İran’a karşı attığı adımların rejim değişikliğini hedeflediğine yönelik söylemlere değinen Hamaney, ” Bu yeni bir şey değil. Devrimden bu yana kurdukları bütün komploların amacı rejimi devirmekti ancak bütün bunlarda Tom ve Jerry hikayesinin meşhur kedisi gibi başarısız oldular.” dedi.

ABD’nin sadece mevcut Başkan Donald Trump döneminde değil önceki dönemlerde de hiçbir zaman taahhütlerine bağlı kalmadığına dikkati çeken Hamaney, “İran, uluslararası bir anlaşmayı kolaylıkla ihlal eden bir hükümetle etkileşim kuramaz.” ifadesini kullandı.

Hamaney, ABD Başkanı Trump’ın da önceki ABD Başkanları George Bush, Ronald Reagan gibi selefleriyle aynı kaderi paylaşacağını ve tarihte kaybolacağını söyledi. AA

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...