Sözcü Plus Giriş

İran’dan ABD’ye sert tepki!

ABD yönetiminin İran'a yönelik açıklamalarına İran Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Ebulfazl Şikarçi'den yanıt geldi. Tuğgeneral Şikarçi açıklamasında "Hem füze denemelerine hem de füzelerin geliştirilmesi çalışmalarına devam edeceğiz. Bu konuda hiçbir ülkeden izin almayız" ifadelerini kullandı.

21:01 -
İran’dan ABD’ye sert tepki!

Devrim Muhafızları Ordusu’na yakınlığıyla bilinen yarı resmi Tasnim haber ajansının haberine göre, Şikarçi, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, “İran’ın çeşitli savaş başlıkları taşıma kapasitesine sahip orta menzilli bir füze denemesi yaptığı” ve “bu füze denemesinin, BMGK’nin 2231 sayılı kararını ihlal ettiği” yönündeki iddiasına ilişkin açıklama yaptı.

İLGİLİ HABERİran Dışişleri Bakanı Zarif: İran'da kara para aklama vardırİran Dışişleri Bakanı Zarif: İran'da kara para aklama vardır

“HİÇBİR ÜLKEDEN İZİN ALMAYIZ”

Şikarçi, füze denemelerinin İran’ın caydırıcılık ve savunma kapasitelerinin arttırılması amacı taşıdığını, “bölgedeki hiçbir devletin çıkarında gözleri olmadığını” belirtti.

“Hem füze denemelerine hem de füzelerin geliştirilmesi çalışmalarına devam edeceğiz. Bu konuda hiçbir ülkeden izin almayız.” ifadelerini kullanan Şikarçi, bu konunun müzakere kapsamının dışında kaldığını ve İran’ın ulusal güvenliğiyle alakalı olduğunu kaydetti.

İLGİLİ HABERABD'li üst düzey komutan evinde ölü bulunduABD'li üst düzey komutan evinde ölü bulundu

“UNUTAMAYACAKLARI BİR DERS ALIRLAR”

“ABD ile bölgesel müttefiklerini stratejik bir hata yapmamaları” konusunda uyaran Şikarçi, “Eğer böyle bir hata yapacak olurlarsa hiç unutamayacakları bir ders alırlar. Ancak ABD ve müttefiklerinin böyle bir hata yapmayacağına eminiz. Sadece tecrübesizler ve acemiler böyle bir yanlış yapar ve bedelini de öder.” ifadelerine yer verdi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo önceki gün, İran’ın çeşitli savaş başlıkları taşıma kapasitesine sahip orta menzilli bir füze denemesi yaptığını belirterek, “Bu füze, İran’ın, Avrupa’nın bir bölümünü ve Orta Doğu’da herhangi bir yeri vurma menziline sahip. Bu füze denemesi, BMGK’nin 2231 sayılı kararını ihlal ediyor. İran’a, nükleer silah taşıma kapasitesine sahip balistik füzelerle ilgili tüm eylemlerini derhal sona erdirmesi çağrısında bulunuyoruz.” şeklinde yazılı açıklama yapmıştı. AA

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 06:19 03.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more