Irkçılar bile Türkiye’ye karşı yapılanlara dayanamadı

Almanya'da geçtiğimiz hafta içerisinde aşırı sağcı AfD'nin Saksonya Anhalt Eyalet lideri Andre Poggenburg'un Türkiye karşıtı ırkçı açıklamalarına tepki geldi. AfD, Türklere "deve sürücüleri" diyen Poggenburg'a uyarıda bulundu.

Irkçılar bile Türkiye’ye karşı yapılanlara dayanamadı

Geçmiş dönemde Türkler’e karşı yaptığı açıklamalarla tepki çeken Poggenburg’un geçen hafta söyledikleri uluslararası kamuoyunda büyük bir tartışma yaratmıştı. Türkler’in sözde Ermeni soykırımı işlediğini öne süren Poggenburg, “Bu kimyon tüccarları şimdi kalkmış bize tarih ve vatan ile ilgili bir şeyler anlatmaya çalışıyor. Çok da kurnazca. Bu deve sürücülerinin asıl nereye ait olduklarına iyi bakması gerekiyor” demişti.

Bu açıklamalar başta Alman siyasetçiler ve Almanya’da yaşayan Türk toplumları tarafından tepki çekerken, Poggenburg’a hiç beklemediği yerden tokat gibi cevap geldi. Poggenburg’a ırkçı partisi AfD’den yanıt geldi. Alman basınında yer alan haberlere göre AfD, Andre Poggenburg’a uyarıda bulundu.

Irkçı AfD'nin başkanı saçmaladı: Deve süren Türkler İlginizi Çekebilir Irkçı AfD'nin başkanı saçmaladı: Deve süren Türkler

Poggenburg’un bu konuda hassas olması gerektiği açıklanırken, ırkçı siyasetçinin nefret suçu işlemekten yargılanmasının gündemde olduğu da ifade edildi. Yapılan açıklamada AfD’nin federal yönetim kurulu oybirliğiyle Poggenburg’un açıklamalarını kınadı. AfD’nin sözcüsü Christian Luth, bu kararın AfD tarafından oy birliğiyle alındığını ifade etti.

Öte yandan Dresden’deki savcılık, yapılan şikayetler üzerine Poggenburg’un açıklamalarıyla ilgili bir soruşturma başlatılacağını da duyurdu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...