IŞİD ve PKK’nın uyuşturucu trafiğine büyük darbe

Suriye’de Özgür Suriye Ordusu ile Kilis İl Emniyet Müdürlüğü ve Azez Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerinin iki farklı operasyonu sonucu terör örgütü PKK ve IŞİD’in uyuşturucu trafiğine büyük bir darbe vuruldu. Operasyonda 2 milyon adet uyuşturucu hap ele geçirildi.

IŞİD ve PKK’nın uyuşturucu trafiğine büyük darbe

Terör örgütleri PKK ve IŞİD’in Suriye'nin farklı bölgelerinde yürüttüğü uyuşturucu trafiği gerçekleştirilen iki farklı operasyonla engellendi. İlk olarak Fırat Kalkanı Harekat bölgesinde Suriye'nin Halep iline bağlı Azez ilçesinde, Kilis İl Emniyet Müdürlüğü ve Azez Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlükleri ortak operasyon gerçekleştirdi.

2 MİLYON HAP ELE GEÇİRİLDİ

PKK'nın uyuşturucu ticaretine yönelik operasyonda 2 milyon adet uyuşturucu hap ele geçirildi. Açıklamada, teröristlerin uyuşturucuları Menbiç istikametinden gelip Azez bölgesinden Türkiye'ye sokmayı planladıkları kaydedildi. PKK terör örgütüne ait bir araçta yapılan aramalar sonucu 6 adet siyah poşet ele geçirildi. Araçta, sarımsak ve sarımsak suyu ile kamufle edilen poşetlerde 120 paket içerisinde toplam 2 milyon adet ‘Captagon’ uyuşturucu hap bulundu. Terör örgütüne ait araçta uyuşturucuların yanı sıra bulunan 1 adet uzun namlulu AK-47 tüfek, 2 adet tabanca ve bu silahlara ait çok sayıda mermi, 3 adet el bombası, 2 adet cep telefonu ile örgütsel kimlik ve dokümana el konuldu.

IŞİD’in 1.4 milyar dolar değerindeki uyuşturucu hapları ele geçirildi

İkinci operasyon ise Suriye'nin Irak-Ürdün sınırındaki El Tenef bölgesinde gerçekleştirildi. Bu kez hedef terör örgütü IŞİD oldu. Özgür Suriye Ordusunun Devrim Komandoları Suriye'nin Irak-Ürdün sınırındaki El Tenef bölgesinde IŞİD’in elinde bulunan 300 bin adet ‘Captagon’ uyuşturucu hapı ele geçirdi. Operasyonun detayları ise Uluslararası Koalisyon tarafından açıklandı. El Tenef bölgesindeki askeri üs yakınlarında yapılan operasyon sırasında IŞİD’in ele geçirilen 300 bin adet Captagon uyuşturucu hapının 1.4 milyar dolar değerinde olduğu kaydedildi.

Captagon adlı uyuşturucunun, IŞİD militanlarının günlerce uyanık kalmalarını ve bu yüzden de suçluluk, korku veya yorgunluk hissetmeden terör eylemi gerçekleştirmeyi sağladığı gerekçesiyle militanların bu uyuşturucuyu kullandığı öğrenildi. İHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...