Sözcü Plus Giriş

İspanya Başbakanı: ETA boş konuşuyor

İspanya Başbakanı Rajoy, ETA örgütünün kendisini feshini "propaganda" ve açıklamasını da "boş laf" olarak niteledi. Rajoy, İspanya demokrasisinin gücünün ETA'yı bu karara zorladığını söyledi.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 09:44, 04/05/2018
İspanya Başbakanı: ETA boş konuşuyor

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, 40 yılı aşkın süredir Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ETA örgütünün tüm yapılanmasını feshettiğine ilişkin açıklamasına tepki gösterdi.

İspanya Başbakanı, ETA’nın açıklamasının “prropaganda” olduğunu ve “boş laftan öteye geçmediğini” söyledi. Başbakan, “Hukuk devletinin eylemleri ve İspanya demokrasisinin gücü örgütü bu karara zorladı” dedi. Rajoy, “Tek gerçek bu” şeklinde konuştu. Rajoy, Logrono’da yaptığı açıklamada, örgüte bu kararı alması için hiçbir taviz verilmediğinin de altını çizdi. Örgütün üyelerinin ne yaparlarsa yapsınlar “ceza almayacaklarına dair en küçük bir umut beslememeleri” gerektiğini belirten Rajoy, bu gruba minnet duyulabilecek hiçbir şey olmadığını söyledi.

Öte yandan örgütün üst düzey üyeleri, dün yapılan tüm yapılanmanın feshedildiği açıklamasını doğruladı. Cenevre’de yayınlanan örgütün üst düzey bir yetkilisine ait ses kaydında, örgütün eski üyelerinin bağımsız bir Bask bölgesi için mücadelesini “başka alanlarda yürüteceği” belirtildi.

İspanya’nın kuzeyi ve Fransa’nın güneybatısında 40 yılı aşkın bir süre Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ETA örgütü, dün yazılı bir açıklamayla örgüte ait “tüm yapılanmanın feshedildiğini” duyurmuştu. İspanyol El Diario gazetesinde yayımlanan açıklamada örgüt, siyasi faaliyetlerinin sona erdiğini bildirdi.