Sözcü Plus Giriş

İspanya’da yolsuzluk başbakanın ipini çekti

Hakkında yolsuzluk yaptığı ve rüşvet aldığı iddiaları ayyuka çıkan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un partisine yöneltilen suçlamaları yüzünden bugün güven oyu yoklaması gerçekleşti. Ana muhalefet partisi Sosyalistler, Bask Milliyetçi Partisi'nin de desteğini aldı ve Başbakan Mariano Rajoy'un hükümeti düştü.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 14:20, 01/06/2018
İspanya’da yolsuzluk başbakanın ipini çekti

Türkiye saati ile 12’de başlayan güven oyu yoklamasında parlamentodaki vekillere tek tek soruldu. 350 vekilin olduğu parlamentoda karar alınabilmesi için gerekli olan 176 oy çoğunluğuna ulaşıldı ve resmen İspanya’da başbakan Mariano Rajoy’un hükümeti düştü.

180 vekil hükümetin düşmesini isterken 1 çekimser oy ve 169 vekil de hükümetin düşmesine karşı çıktı.

demokrasi-reuters

SANCHEZ BAŞBAKAN OLDU
Partilerin desteğini almasına kesin gözüyle bakılan muhalefet Sosyalistler’in lideri Pedro Sanchez, bu ayın başında Başbakan Rajoy’un oluşturduğu ve Bask Milliyetçi Partisi’nin destek verdiği bütçeye sadık kalmaya söz vermişti. Yeni bütçe kapsamında Bask bölgesine ayrılan bütçe miktarı yükseliyor ve Bask Milliyetçi Partisi’nin talebi doğrultusunda emekli ikramiyelerinde artış öngörülüyordu. Sanchez, aynı zamanda Katalonya ile bağımsızlık talepleri doğrultusunda yeniden görüşmelere başlamayı vaat etti.

Güven oylamasının ardından Sanchez resmen başbakan oldu. Pazartesi günü göreve başlaması beklenen Sanchez’in gelecek hafta kabinesini sunması bekleniyor.

Sosyalistler'in lideri Pedro Sanchez.

Sosyalistler’in lideri Pedro Sanchez.

AB ENDİŞELİ
Cuma günü Rajoy’un görevden alınması takdirinde para birimi euronun ve piyasaların nasıl tepki vereceği merakla bekleniyor. İtalya’da ortaya çıkan siyasi kriz ve İspanya’da yaşanan belirsizliklere euro hafta içinde sert yanıt vermiş ve dolara karşı değer kaybetmişti. Avrupa borsaları başta olmak üzere ABD ve Asya piyasalarında düşüşler yaşanmıştı.

2011 yılından beri İspanya'yı yöneten Rajoy, güven oyu yoklamasını geçemeyerek İspanya'nın demokrasiye geçtiği 1975 yılından beri ilki başardı. İspanya’da o tarihten beri ilk defa bir başbakan güven oyuyla görevini kaybetmiş oldu.

FİTİLİNİ GÜRTEL OLAYI ATEŞLEDİ
Güven oyu süreci kamuoyu tarafından “Gürtel Olayı” olarak bilinen ve bazı Halk Parti (PP) üyelerinin 1990 ve 2000'li yıllarda rüşvet alarak seçim kampanyalarını finanse etmekle suçlandığı davanın 24 Mayıs'ta karara bağlanmasıyla başladı. Mahkeme, PP'nin 1987 ve 2010 yılları arasında mali işler müdürlüğü yapan Luis Barcenas'ın da aralarında olduğu bazı üst düzey yetkililer ile işadamlarından oluşan 29 kişiye yolsuzluk suçlamasıyla toplamda 351 yıl hapis cezası vermişti.

Yayınlanma Tarihi:12:31,