Sözcü Plus Giriş

İsrail, Gazze’deki ‘Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü’nde 15 Filistinliyi öldürdü

Filistinlilerin İsrail sınırında başlattığı ve "Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü" olarak adlandırılan protesto gösterisinde hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor. 1976 yılında, topraklarına el konulmasını protesto eden 6 Filistinlinin İsrail tarafından öldürülmesini protesto etmek için toplanan binlerce kişiye, gerçek mermi ile ateş açıldı. İsrail askerleri protestoların ilk gününde 15 kişiyi öldürdü, yaklaşık 1000 kişi de yaralandı.

08:43 -
İsrail, Gazze’deki ‘Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü’nde 15 Filistinliyi öldürdü

İsrail ordusu taş ve molotof kokteyli atan göstericilere, göz yaşartıcı gaz ve gerçek mermi ile karşılık verildiğini duyurdu. Yapılan açıklamada 6 farklı yerde “isyanların” başladığı ve “ana azmettiricilere” ateş açıldığı belirtildi.

Kalın: BM başta olmak üzere uluslararası toplumu göreve çağırıyoruz 

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in Gazze’de bugün düzenlenen protesto gösterilerine katılan Filistinlilere yönelik orantısız güç kullanımını kınadı. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da yaptığı açıklamada, “Gazze’de bugün barışçıl gösterilere katılan sivil ve savunmasız Filistinlilere yönelik İsrail saldırısını en sert biçimde kınıyoruz.” dedi.

İbrahim Kalın açıklamasında ayrıca, “Bölgede yaşanan can kayıplarını ve yaralanmaları, insanlık onurunun ayaklar altına alınmasını ve uluslararası hukukun ihlal edilmesini kabul etmek mümkün değildir. Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası toplumu göreve çağırıyoruz.” dedi.

Filistinliler 6 hafta sürmesi planlanan eylem nedeniyle sınır bölgelerinde çadırlar kurmuştu. Filistin medyası 7 bin kişinin, Fransız haber ajansı AFP ise en az 10 bin kişinin protestoya katıldığını bildiriyor.

Gazze Şeridi’ni denetimi altında tutan Hamas ise İsrail’i “Filistinlileri eyleme katılmaktan caydırmak amacıyla saldırı düzenlemek” ile suçladı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı ise protesto eyleminin “İsrail’le çatışma çıkartmak için kasti bir girişim” diye niteledi ve “çatışmaların tek sorumlusunun Hamas ve eyleme katılan diğer Filistinli örgütler olduğunu” savundu.

 

Filistinli yetkililer, öldürülen Filistinli çiftçinin 27 yaşındaki Ömer Samour olduğunu ve bir kişinin de yaralandığını söyledi.

BBC’nin Gazze’deki muhabiri Rüşdi Abualouf, görgü tanıklarının saldırı kurbanlarının bir tarlada maydanoz topladıkları sırada tank ateşi açıldığını söylediğini aktardı.

Filistinliler protesto eylemi için kuzeydeki Erez’den güneyde, Mısır sınırındaki Refah’a kadar olan sınır bölgesinde beş farklı kamp alanı kurdu.

İsrail ordusu güvenlik kaygılarını öne sürerek, Gazze sınırı boyunca uzanan bir alanı yasak bölge ilan etti.

Toprak Günü nedir?

Filistinlilerce “Toprak Günü” olarak anılan 30 Mart, 1976’da topraklarına el konulmasını protesto eden 6 Filistinli eylemcilinin İsrail güvenlik güçlerince öldürülmesinin yıldönümü.

Eylemin Filistinlilerin Nakba (Felaket) günü olarak andığı 15 Mayıs’ta sona ermesi planlanıyor. Nakba gününde 1948’de İsrail devletinin kurulmasından sonra yüz binlerce Filistinlinin evlerini terk etmek zorunda kalması protesto ediliyor.

Son güncelleme: 12:42 31.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more