İsrail, operasyonlarına devam edeceğini açıkladı

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, 36 yıldan bu yana ilk kez ileri teknoloji taşıyan bir savaş uçağının Suriye tarafından düşürülmüş olmasına rağmen, İsrail ordusunun Suriye'ye karşı operasyonlarını devam ettireceğini söyledi.

İsrail, operasyonlarına devam edeceğini açıkladı

Cumartesi günü Suriye uçaksavarları, Suriye’deki İran destekli güçlerin mevzilerini bombalamaktan dönen bir İsrail F-16 savaş uçağını düşürdü. İran destekli güçler, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ı destekliyorlar.

Uçağının düşürülmesinden sonra İsrail, ikinci bir dalga hava saldırısıyla Suriye hava savunma sistemleri dahil 12 İran ve Suriye hedefini vurduğunu açıkladı.

Ancak hem Suriye hem İsrail’in çatışmayı büyütme niyetinde olmadıklarını açıklaması üzerine bölge dünü sakin geçirdi.

Buna rağmen, Netanyahu dün kabinesine hitaben yaptığı konuşmada, sert sözler kullandı.

“Dün İran ve Suriye güçlerine ağır darbeler indirdik. Bizim operasyon tavrımızda değişiklik olmadığını herkese çok açıkça göstermiş olduk.”

Kendisine yönelik her tehdide karşılık vereceğini söyleyen İsrail, İran’ı Lübnan’da hassas güdümlü füze fabrikası kurmakla suçluyor.

İsrail F-16 uçağının kendi kuzeyindeki toprakları üzerinde vurulması, bölgenin üstün askeri gücü olduğuna güvenen bu ülke için bir darbe oldu. İsrail vurulan uçağın, kendi hava sahasına giren bir İran dronunu vurduğunu söyledi.

İsrail güvenlik kabinesinin üyelerinden Yuval Steinitz, İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, İran dronunun 2011 yılında İran’da düşürülen Amerikan yapımı RQ-170 dronuyla aynı modelde olduğu söyledi. ABD’den bu konunda bir yorum gelmedi.

Düşürülen İsrail uçağının iki kişilik mürettebatı saldırıdan sağ olarak kurtuldu.

“SURİYE SAVUNMASINA BÜYÜK SALDIRI”

İsrailli Tuğgeneral Amnon Ein Dar, ordu radyosuna yaptığı açıklamada, “Bu saldırı, Celile’de Barış adlı operasyondan bu yana Suriye’nin hava savunma sistemlerine yapılan en büyük saldırı” dedi. 1982 yılındaki söz konusu operasyonda, İsrail Lübnan’a yaptığı saldırı sırasında Suriye güçleriyle de savaşmıştı.

Suriye’de ise hükümet yanlısı el Vatan gazetesi, “İsrail’in bölgedeki hava üstünlüğü masalının yıkıldığını” yazdı.

Cumartesi günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonla konuşan Netanyahu, İsrail’in kendisini savunma hakkını hatırlattı ve Suriye’deki Rus güçleriyle kazara bir çatışma çıkmaması için Moskova ile işbirliği yapmaya devam edeceklerini yineledi.

New York’taki Eurasia Group adlı siyasi risk danışmanlığı şirketi, “İsrailli liderler caydırıcılıklarını güçlendirmeye çalışırken İran, Hizbullah ve Suriye’ye risklerine rağmen hedeflerini vurmaya devam edeceklerini göstermeleri gerektiğini düşünüyorlar” dedi.

“Ancak savaşın sisli ortamında böyle bir olay daha yaşanırsa, tarafları bölgesel bir çatışmanın içine çekebilir.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...