Sözcü Plus Giriş

İsrail ordusu duyurdu! Yaklaşık 200 metre…

İsrail ordusu, Lübnan sınır hattında Hizbullah'a ait tünelleri ortaya çıkararak imha etmek için başlattığı "Kuzey Kalkanı Operasyonu"nda bir tünelin daha bulunduğunu duyurdu. Ordu açıklamasında, yaklaşık 200 metre uzunluğunda olduğu ifade edilen tünelin 40 metre kadar İsrail topraklarının içine ulaştığı dile getirildi. Öte yandan Hizbullah ise henüz herhangi bir açıklama yapmadı.

00:25 -
İsrail ordusu duyurdu! Yaklaşık 200 metre…

İsrail Ordu Sözcüsü General Ronen Manelis, yaptığı yazılı açıklamada, Lübnan sınır hattında Hizbullah'a ait bir tünelin keşfedildiğini iddia ederek, “Bu tünelin kazılmasına, Kuzey Kalkanı Operasyonu’nun başlatılmasından önceki son günlerde bile devam edilmiş” ifadelerini kullandı.

General Manelis açıklamasında, keşfedilen tünelin bölgede yaşayan İsraillilerin hayatlarına yönelik bir tehdit teşkil etmediğini vurgulayarak, tünelin patlatılarak kullanılamaz hale getirildiğini ve kontrol altına alındığını öne sürdü.

İLGİLİ HABERİsrailli bakandan açık tehdit: Günleri sayılıİsrailli bakandan açık tehdit: Günleri sayılı

“İSRAİL ORDUSU BÜYÜK BİR BAŞARI GÖSTERMEYE DEVAM EDİYOR”

Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da ordunun iddiasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“İsrail ordusu ve güvenlik birimleri, kuzeyde büyük bir başarıyla faaliyet göstermeye devam ediyor. Hizbullah’ın tünel silahını sistematik ve kararlı bir şekilde ortadan kaldırıyorlar.”

Netanyahu, kuzeyde başlatılan operasyonun daha başlangıcında olduğunu vurgulayarak, ordu birliklerine sabır ve metanet temennisinde bulundu.

İsrail ordusu, 4 Aralık Salı sabahı Lübnan sınırında Hizbullah’a ait olduğu öne sürülen tünelleri ortaya çıkararak imha etmek için “Kuzey Kalkanı” adıyla operasyon başlatmıştı.

İLGİLİ HABERİsrail 'El Aksa' binasına 10 füze gönderdi! Bina yerle bir olduİsrail 'El Aksa' binasına 10 füze gönderdi! Bina yerle bir oldu

200 METRO UZUNLUĞUNDA

Aynı gün İsrail ordusu basın ofisi, Hizbullah’ın Lübnan’dan İsrail tarafına sızmak amacıyla kazdığı öne sürülen tünellerden birinin fotoğrafını yayınladı.

Ordu açıklamasında, yaklaşık 200 metre uzunluğunda olduğu ifade edilen tünelin 40 metre kadar İsrail topraklarının içine ulaştığı dile getirildi.

İLGİLİ HABERHariri: Hizbullah hükümetin kurulmasını engelliyorHariri: Hizbullah hükümetin kurulmasını engelliyor

HİZBULLAH’TAN AÇIKLAMA YOK

Hizbullah ise İsrail ordusunun operasyonu ve tünel iddialarına ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.

Lübnan’ın güneyinde konuşlu Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü (UNIFIL), İsrail-Lübnan sınırında yapılan incelemelerde bir tünel tespit edildiğini duyurmuştu. AA

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more