İsrail’den İran’a açık tehdit

Almanya'da devam eden Münih Güvenlik Konferansı'nda dün İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun açıklamaları dünya basınının gündemine oturdu. Netanyahu, salonda bulunan İranlı yetkililere seslenirken, daha sonra İran Dışişleri Bakanı kürsüye çıktı. İran Dışişleri Bakanı Zarif, "Sirk için izleyici arıyorsunuz o yüzden size yanıt vermeyeceğim" diyerek açıklamasını tamamladı.

İsrail’den İran’a açık tehdit

Netanyahu, İsrail’in İran’a karşı harekete geçmesinin ihtimaller dahilinde olduğunu dile getirdi. Tahran yönetiminin Dünya’nın en büyük tehlikesi olduğunu söyleyen Netanyahu, etkinlikte İsrail hava sahasında düşürülen bir drone parçasını da göstererek, bunun İran’a ait olduğunu söyledi.

Netanyahu, “İsrail, terör ilmiğini boynunda taşımaya izin vermeyecektir. Gerekli olması durumunda, İran’a karşı mücadele edeceğiz” ifadesini kullandı. Netanyahu, elindeki drone parçasını kaldırarak, salonda oturan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’e seslendi. Netanyahu, “Bu size tanıdık geldi mi? Gelmeli, çünkü bu bizim hava sahamızda düşürülen sizin drone’unuzun parçası” dedi.

Fotoğraf: Twitter

Fotoğraf: Twitter

Netanyahu’nun bu açıklamaları salonda soğuk bir rüzgar esmesine sebep oldu. Netanyahu’nun açıklamalarının ardından Zarif’ten açıklama geldi. Zarif, “İsrail, suç politikasının sorumluluğundan kaçmaya çalışıyor” ifadesini kullandı.

Zarif, “İsrail’in yenilmezlik miti çöktü ve paramparça oldu” ifadesini de kullandıktan sonra, “Karikatürümsü bir sirk için izleyici arıyorsunuz siz. Yanıt vermeye layık bir suçlama bile değil. O yüzden şimdi daha ciddi konulara geçiyorum” diyerek İsrail başbakanını geçiştirdi. Zarif, İran’ın diyalogdan yana olduğunu dile getirdi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...