Reklamsız Sözcü

İsrail’den şok karar… Kapatıyor!

İsrail'in çok okunan gazetelerinden Haaretz'te yer alan habere göre İsrail yönetimi yurt dışındaki bazı temsilciliklerini kapatmayı gündemine aldı. Ekonomik sebeplerle alınan karar kapsamında ABD, Kanada, Türkiye, Brezilya, Almanya ve Çekya gibi ülkelerin temsilciliklerinin de kapanması gündemde.

Sozcu.com.tr
16:46 -
İsrail’den şok karar… Kapatıyor!

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesinin ardından bölgede yaşanan gerilimle birlikte Tel-Aviv yönetiminin yeni bir kararı gündeme bomba gibi düştü. İsrail’in çok satan gazetelerinden Haaretz’te yer alan habere göre İsrail yönetimi ekonomik gerekçeleri göstererek Dünya’nın farklı noktalarındaki temsilcilikleri kapatma ve personel azaltma yoluna gidecek.

İsrail hükümetinin onayladığı 2019 bütçesinde İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan da ciddi bir kesintiye sebep olacak. Daha önce yerel basında çıkan haberlerde İsrail’in farklı ülkelerdeki toplam 22 temsilciliğini kapatması gündeme gelirken yeni gelişmeyle birlikte en az 7 diplomatik temsilciliğin kapatılacağı belirtildi.

İLGİLİ HABERİsrailli bakandan kan donduran açıklamaİsrailli bakandan kan donduran açıklama

İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan en az 140 çalışanın işten çıkarılması yerine bazı çalışanların emekliye ayrılmasının destekleneceği belirtildi.

SIRADA ALMANYA, TÜRKİYE, KANADA VE ÇEKYA DA VAR

Haaretz’in önceki haberlerinde İsrail Ekonomi Bakanlığı’nın ABD ve Kanada’daki büyükelçilik ve temsilcilikler için yılda yaklaşık 3-4 milyon dolar harcadığı belirtilirken, bazı elçiliklerin birleştirilerek tasarruf sağlanmasının beklendiği kaydedilmişti. Haberde İsrail’in ABD’de 9 temsilciliğinin olduğu belirtilirken, bunların da kapanma riskiyle karşı karşıya olduğu belirtildi. Haaretz’in haberinde, Kanada’daki Toronto, Montreal ve Ottawa’daki temsilciliklerle birlikte Türkiye’deki Ankara ve İstanbul temsilcilikleriyle birlikte Almanya’daki Berlin ve Münih’teki temsilciliklerinin de kapatılmasının veya organizasyonel olarak değişmesinin gündemde olduğu vurgulandı.

İsrail’in çok okunan haber sitelerinden Times of Israel’de yer alan haberde ise hangi İsrail temsilciliklerinin kapanmasının henüz belli olmadığı kaydedilirken bir komitenin önerilerini 19 Ocak’ta sunarak, nihai bir kararın bununla birlikte verileceği belirtildi.

İLGİLİ HABERİsrail'den BM'ye küstah tepki: Yalanlar eviİsrail'den BM'ye küstah tepki: Yalanlar evi

İsrail yönetiminin Letonya, Litvanya, Çekya ve Slovakya’da da temsilciliklerinde değişikliğe gidilebileceği belirtildi. Dışişeri Bakanlığı büyükelçilik ve başkonsoloslukların 3 yıllık bir zaman dilimi içinde kapanacağını açıklarken, tasarruf edilen paranın Ekonomi Bakanlığı’na aktarılacağı ifade edildi. Haaretz’e konuşan İsrail Ekonomi Bakanlığı’ndan kaynaklar, en çok tasarrufun savunma ve gayrimenkul harcamalarından elde edileceğini ifade etti.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 13:46 16.01.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more