İsviçreli Göçmen İşleri Sorumlusu Schlapfer: Zenginiz ama…

Resmi rakamlara göre dünyanın en zengin ikinci ülkesi olan İsviçre, bundan böyle Yunanistan ve İtalya'dan mülteci almayacağını ilan etti. Bugüne dek 1481 mülteci alan İsviçre'ye karşın, milli geliri 8 kat daha az olan Türkiye ise resmi rakamlara göre 3 milyon 570 bin 352 mülteciye ev sahipliği yapıyor. Aradaki farkı gündeme getirmemizin ardından, İsviçre’nin Ankara Büyükelçiliği Göçmen İşleri Sorumlusu Tobias Schlapfer SÖZCÜ’ye konuştu. İsviçre nüfusunun yüzde 25’inin göçmenlerden oluştuğunu söyleyen Schlapfer, “Mülteciler konusu dünyanın bir numaralı sorunu haline geldi’’ dedi.

İsviçreli Göçmen İşleri Sorumlusu Schlapfer: Zenginiz ama…

AB anlaşmaları çerçevesinde Yunanistan ve İtalya’dan yaklaşık bin 500 mülteci kabul ettiklerini belirten Schlapfer, “İsviçre'nin coğrafi sınırı belli. Ülkelerin mülteci sayılarına bakarken İsviçre'ye haksızlık yapılıyor. Mülteci sayılarını ülkelerin coğrafi durumu ile birlikte düşünmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘Zengin ülkesiniz, neden daha fazla mülteci almıyorsunuz?’ diye soranlar olduğunu söyleyen Schlapfer, “Şu anda bizim nüfusumuzun yüzde 25'i göçmen. AB anlaşmaları çerçevesinde Yunanistan ve İtalya’dan bin 500 mülteci kabul ettik. Küçük coğrafyamızdan dolayı büyük rakamları almamız mümkün değil.

Mülteci sayılarını ülkelerin coğrafi durumu ile birlikte düşünmek gerekiyor. Bundan sonra yeni mülteci kabulü için AB ile görüşmeler sürüyor. İsviçre'ye yapılan iltica başvurularının büyük çoğunluğu ülke sınırları içerisinde yapılıyor ve sadece mülteci kriterlerini karşılayanlar ülkede kalabiliyor” diye konuştu.

Türkiye ile İsviçre arasındaki mülteci farkı İlginizi Çekebilir Türkiye ile İsviçre arasındaki mülteci farkı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...