İtalya’da yeni başbakan kim olacak?

İtalya'da, düzen karşıtı 5-Yıldız Hareketi ve aşırı sağcı Kuzey Birliği, ortak bir politika programı oluşturmak için hafta sonunda yaptıkları görüşmelerden sonra Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'ya, başbakanlık için bir isim vermeye hazır olduklarını söyledi.

İtalya’da yeni başbakan kim olacak?

Hiçbir partinin çoğunluk sağlayamadığı 4 Mart genel seçimlerinden önce rakip olan iki siyasi hareket, birbirinden çok farklı seçim platformlarını iki tarafın da kabul edebileceği vaatleri kapsayan bir “sözleşme” halinde birleştirmek için Perşembe gününden beri görüşüyorlardı.

Beş Yıldız Hareketi’nin 31 yaşındaki lideri Luigi Di Maio, Kuzey Birliği lideri Matteo Salvini ile Milano’da dün yaptığı görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, “Çok verimli bir gün oldu” dedi.

Seçimde 5-Yıldız hareketi oyların yüzde 32’sini, Kuzey Birliği ise yüzde 17’sini almıştı. İkisi, parlamentonun en büyük iki grubu ve meclisin iki kanadında da çoğunluk sağlayabilirler.

Di Maio ve Salvini, vergi indirimi, refahın artırılması ve düzensiz göçü durdurma çabalarını destekleme planlarında ilerleme kaydettiklerini söylediler.

Beş Yıldız Hareketi’nden bir kaynağa göre, yeni hükümete kimin başkan olacağı konuşulmadı ancak görüşmelerden sonra liderler Mattarella’ya, başbakan olarak üzerinde anlaştıkları bir ismi önermeye hazır olduklarını söylediler.

Salvini ve Di Maio, diğerinin başbakan olmasını istemiyor. Salvini, partisinin daha az oyu olmasına rağmen, yüzde 37’ye ulaşan merkez sağ seçim ittifakını temsil ettiğini iddia ediyor.

Di Maio dün yaptığı açıklamada, başbakanın partiler dışı bir teknokrat değil, “siyasi” bir isim olacağını söyledi.

İtalya’da siyasetin en yüksek hakemi konumunda olan Mattarella Cumartesi günü yaptığı bir konuşmada partilere, anayasaya göre başbakan atamada son sözün kendisinde olduğunu ve gösterecekleri adayları kabul etmek zorunda olmadığını hatırlattı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...