Sözcü Plus Giriş

İtalya’dan skandal karara destek geldi

Avusturya hükümetinin ülkedeki 7 camiyi kapatma ve Türkiye'nin finanse ettiği yaklaşık 60 imam ile ailelerini sınır dışı etme kararına İtalya'nın yeni hükmetinden destek geldi. Kabinede aşırı sağcı İçişleri Bakanı Matteo Salvini, "İnanç özgürlüğüne inanıyorum ama radikal dinciliğe inanmıyorum" diyerek Avusturya'nın skandal kararının haberini paylaştı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 18:12, 08/06/2018
İtalya’dan skandal karara destek geldi

İtalya’da geçen hafta kurulan ve hafta başında da parlamentodan güvenoyu alarak resmen göreve başlayan popülist hükümetin aşırı sağcı İçişleri Bakanı Matteo Salvini, bu konuda Avusturya yönetimi ile bir ortak eylem planını görüşmek istediğini söyledi.

Avusturya’daki cami kapama ve imamları sınır dışı etme kararıyla ilgili bir haberi Twitter’da paylaşan Salvini, habere yorum olarak da “İnanç özgürlüğüne inanıyorum ama radikal dinciliğe inanmıyorum. İnancını, bir ülkenin güvenliğini riske atacak şekilde kullananlar uzaklaştırılmalıdır” diye yazdı.

İlginizi ÇekebilirAvusturya'dan skandal karar... Camileri kapatıyorlarAvusturya'dan skandal karar... Camileri kapatıyorlar

İtalya’da 4 Mart’ta yapılan genel seçimler öncesindeki seçim kampanyası döneminde Matteo Salvini, iktidara gelmeleri halinde “yasa dışı camileri kapama” sözü vermişti. Salvini geçen Şubat ayında yaptığı bir açıklamada, “Yasa dışı camileri kapatacağız. Bu camileri kimin finanse ettiğini, arkasında kimin olduğunu, paranın nereden geldiğini, kimin ne vaaz verdiğini bilmek istiyorum” demişti.

Yayınlanma Tarihi:17:59,