Sözcü Plus Giriş

Japonya, Aum Şinrikyo tarikatı liderini idam etti

Japonya'da, 1995 yılında Tokyo metrosunda sarin gazı saldırısı düzenleyen Aum Şinrikyo tarikatının lideri Şoko Asahara idam edildi.

null
Güncellenme: 11:27, 06/07/2018

BBC Türkçe’nin haberine göre: 13 kişinin ölümüne ve bin kişinin yaralanmasına neden olan sarin gazı saldırısı, ülke tarihindeki en büyük terör olayı oldu.Tarikatın altı üyesi daha, ölüm cezalarının infazını bekliyor. Cezaların infazı, tüm hükümlülerin son temyiz başvurularını yapmalarına kadar ertelenmişti. Bu başvurular Ocak ayında gerçekleşti. Tarikat üyeleri, Tokyo metrosu saldırısından sonra da farklı saldırı girişimlerinde bulunmuş ancak başarısız olmuştu.Saldırı, suç oranlarının düşüklüğü ve toplumun kendi içinde uyumuyla övünen bir ülke olan Japonya’yı şoke etmişti. Saldırıyla ilgili açılan dava sonunda Asahara’nın da aralarında bulunduğu 13 kişi idam cezasına çarptırılmıştı.
resimid_5454467

Hala dünya çapında takipçileri bulunuyor

Aum Şinrikyo, 1980’li yıllarda Hindu ve Budist inançlarının sentezi olarak kuruldu, daha sonra “dünya savaşı çıkacağı” inancını geliştirdi.Grubun kurucusu Şoko Asahara kendisinin hem Buda’dan sonraki “ilk aydınlanmış kişi” hem de İsa olduğunu ilan etti. Aum Şinrikyo 1989’da Japonya’da dini bir örgütlenme olarak yasal statü elde etti ve sonrasında dünya çapında destekçi kazanmaya başladı.

resimid_5454468

1995 saldırısından sonra yer altına inen grup ortadan kalkmadı, Alef ve Hikari no Wa gibi yeni isimler aldı.En güçlü olduğu dönemde Asahara’nın dünya çapında on binlerce takipçisi vardı.
Grup zaman içinde giderek paranoyak bir kıyamet günü tarikatı şeklini aldı. Tarikata göre dünya bir küresel savaş sonucu sona ermek üzereydi ve sadece tarikat üyeleri bundan sağ kurtulacaktı.

resimid_5454474

1995 saldırısından sonra yer altına inen grup ortadan kalkmadı, Alef ve Hikari no Wa gibi yeni isimler aldı.Aum Şinrikyo, ABD dahil birçok ülkede terör örgütü listesine alındı. Alef ve Hikari no Wa ise Japonya’da, gözetlenmesi gereken “tehlikeli dinler” listesinde yer almakla birlikte yasal statüye sahip.Grubun hala hem Japonya’da hem de özellikle eski Doğu Avrupa ülkeleri olmak üzere dünya çapında takipçileri bulunuyor.

Yayınlanma Tarihi:07:17,