Sözcü Plus Giriş

Juncker: Maliyetli ancak iyi bir yatırım

Avrupa Birliği (AB) Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker, AB’nin dış sınırlarının korunması konusundaki tutumlarından dolayı bazı AB ülkelerini iki yüzlülükle suçladı. Türkiye ile AB arasındaki mutabakata da değinen Juncker, "Maliyetli ancak iyi bir yatırım" dedi.

20:42 -
Juncker: Maliyetli ancak iyi bir yatırım

Juncker, Alman Die Welt gazetesine verdiği röportajda, AB’deki bazı son gelişmeler konusunda şaşırdığını söyledi. AB üyesi ülkelerin tüm devlet ve hükümet başkanlarının 2 yıl boyunca AB'nın dış sınırlarının daha iyi korunmasını istediğini, AB Komisyonunun bunu ciddiye alarak 2020'nın sonuna kadar AB'nin dış sınırlarını koruyan memurların sayısını 10 bine çıkarılmasına ilişkin bir öneri hazırladığını belirten Juncker, şimdi birden birçok taraftan kuşkuların dile getirildiğini ifade etti.

İLGİLİ HABERABD, küresel mülteci anlaşmasına da 'hayır' dediABD, küresel mülteci anlaşmasına da 'hayır' dedi

Bazı ülkelerin “Ulusal egemenliğe müdahale yapıldığı, her şeyin çok hızlı geliştiği ve sayıların çok yüksek olduğu” yönünde eleştirilerde bulunduğuna işaret eden Juncker, bunun alenen iki yüzlülük olduğunu savundu. Juncker, “İlk önce AB Komisyonun bir şeyler yapması istendi. Ardından bir öneride bulunduk. Özellikle, AB dış sınırların korunmasının yetersiz olduğu yönünde yüksek sesle eleştiride bulunanlar taahhüt altına girmek istemiyor. Avrupa böyle çalışamaz” değerlendirmesinde bulundu.

İLGİLİ HABERMülteci nüfusunda patlama: 17 yılda yüzde 49 arttı!Mülteci nüfusunda patlama: 17 yılda yüzde 49 arttı!

Bu konuda hazırlık yapılması ve gerçekten dış sınırların kontrol altına alınması için hızlı hareket etmek gerektiğini vurgulayan Juncker, ilgili ülkelerin kuşkularını geride tutarak dış sınırların korunmasıyla ilgili öneriyi hızlı şekilde karara bağlamalarını istedi.

AB-TÜRKİYE MUTABAKATI

Avrupa'daki siyasetçilerden mülteci konusunun çözülemez bir konu olmadığını anlatmalarını talep eden Juncker, “Avrupa'da daha düzenli bir iş birliği yapılsa sınamalar şuan olduğundan daha küçük olur. Bu, önemli ölçüde mülteci sayılarının azalmasına katkı sağlayan ve hararetli bir şekilde tartışılan AB-Türkiye mutabakatında görülüyor. Mutabakat, maliyetli ancak iyi bir yatırım” dedi. AA

Son güncelleme: android-time 20:50 30.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more