Sözcü Plus Giriş

Kayıp gazeteci Kaşıkçı’nın son röportajı ortaya çıktı

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra kaybolan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, bu olaydan 3 gün önce verdiği röportajda, "ülkesinde tutuklananların muhalif bile olmadığını" savundu.

Sozcu.com.tr
11:32 -
Kayıp gazeteci Kaşıkçı’nın son röportajı ortaya çıktı

BBC’de yer alan haberde, Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı’nın, kaybolduğu 2 Ekim tarihinden 3 gün önce İngiltere’nin başkenti Londra’da bir konferansa katıldığı belirtildi. BBC, normalde kayıt dışı (off the record) olan bu görüşmeyi yayınlamayacaklarını fakat İstanbul’da yaşananların ardından bu mülakatı yayınladıklarını aktarıyor.

İLGİLİ HABERSon dakika: Kayıp gazetecinin son görüntüleri ortaya çıktıSon dakika: Kayıp gazetecinin son görüntüleri ortaya çıktı

Kaşıkçı, konferans sonrası BBC’ye verdiği röportajda da, “Suudi Arabistan’da büyük bir değişim yaşanıyor. Bu daha önce hiç görmediğimiz bir şey. Eleştiri yapan gazeteciler tutuklanıyor. Tutuklananlar muhalif bile değil. Bu olaylar insanları korkutuyor” görüşünü aktardı. Birçok arkadaşının sebepsiz tutuklandığını duyduğunu ve bu nedenle Suudi Arabistan’a dönmediğini dile getiren Kaşıkçı, “Ben sadece bir gazeteciyim. Konuşma, yazma özgürlüğüne sahip bir gazeteciyim. Washington Post gazetesi bana bir alan verdi ve ben de orada düşüncelerimi özgürce yazıyorum. Keşke bu fırsat
bana kendi ülkemde verilseydi” ifadelerini kullandı.

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine katkı veren ve aynı zamanda Washington Post gazetesinde de yazılar yazan Kaşıkçı, geçen hafta salı günü resmi işlemler için Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğuna gittikten sonra ortadan kaybolmuştu.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 11:36 09.10.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more