Reklamsız Sözcü

Kıbrıs konusunda görüş ayrılıkları devam ediyor

Kıbrıs’ta gerçekleşen Birleşmiş Milletler Barış Gücü Misyonu’nun (BMBG) görev yönergesinin altı aylık bir süre için yenilenmesine ilişkin son BM Güvenlik Konseyi kararı kabul edildi.

13:40 -
Kıbrıs konusunda görüş ayrılıkları devam ediyor

Konu hakkında 27 Temmuz 2017'de kabul edilen, Kıbrıs meselesinin çözüm sürecinin gelecekte ne şekilde sürdürüleceği hususunda peşin hüküm içeren yazımlar muhafaza edildi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı resmi internet sitesinden konuyla ilgili yapılan ilk açıklamada; ”BM Genel Sekreteri'nin çağrısı çerçevesinde tarafların ileriye dönük muhtemel hareket tarzını değerlendirmekte oldukları bir dönemde,  bu gibi düşüncelerin arkasında yatan nedenleri anlamakta güçlük çekiyoruz.” denildi.

”Kıbrıs Konferansı'nın sonuçsuz kalmasının nedenlerinin her halükarda doğru irdelenmesi gerekir!”

Dışişleri Bakanlığı; Kıbrıs Konferansı'nın sonuçsuz kalmasının nedenlerinin her halükarda doğru irdelenmesi gerektiğini vurguladı ve 28 Haziran – 7 Temmuz 2017 tarihlerinde yapılan oturumda, müzakere başlıklarının birçoğunda kilit hususlarda ciddi görüş ayrılıklarının bulunduğunu gözler önüne serilmişti zaten denildi.

Kıbrıs Konferansı'nın kapanmasının hemen ardından Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yapılan açıklamada, mevcut parametreler temelinde bir çözüme ulaşılmasının artık mümkün görünmediğinin vurgulanması şu tespitlere dayandırılarak açıklandı:

”Ada'da tesis edilmesi amaçlanan yeni federal devletin Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum taraflarınca farklı biçimde algılandığı ve Kıbrıslı Rumların Kıbrıslı Türklerle siyasi eşitlik temelinde bir ortaklığa girmeye niyetli olmadıkları da ortaya çıkmıştır. Keza Kıbrıs Rum tarafının, oluşturulması öngörülen yeni düzen çerçevesinde, Kıbrıs Türk tarafının geçmişte yaşanan acı deneyimlerden kaynaklanan haklı güvenlik endişelerini giderebilecek bir yapının tesisini kategorik şekilde reddetmesi de uzlaşmanın önündeki ciddi bir diğer engeli oluşturmuştur.”

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more