Kırbaç cezasını izlemek için turistler geldi

Endonezya'nın aşırı muhafazakar Açe bölgesinde bu hafta turizm artışı yaşandı... Fakat bu turizm artışının sebebi güzel havalar, deniz ya da kumsal değil. Açe'de kamuya açık alanda yapılan kırbaç cezasının infazı için başta Malezya olmak üzere birçok ülke ve şehirden turist bölgeye adeta akın etti.

Kırbaç cezasını izlemek için turistler geldi

Geçtiğimiz Nisan ayında Açe’de kamuya açık alanda infazların gerçekleştirilmeyeceğini açıklayan Endonezyalı yetkililer buna rağmen bu kuralı önceki gün esnetti. Ülke içerisinde muhafazakarlığın üst seviyede olduğu ve şeriat kurallarının geçerli olduğu Açe’de Baiturrahim Camisi’nde 15 kişi kırça cezası aldı.

ace-epa

Eşcinsel ilişkiye girmek, kamuya açık yerde sevgi göstermek, alkol satmak ya da tüketmek gibi farklı suçlardan gözaltına alınan ve kırbaç cezası verilen kişiler teker teker cami önündeki sahneye çıktı. Kırbaçlanan bir eşcinsel çifte 86 kez vurulurken bunu 3 görevli gerçekleştirdi. Uluslararası ajanslar çifte aslında 90 kırbaç cezası verildiğini fakat 4 ay hapis yatma karşılığında bu rakamın 86’ya indirildiğini duyurdu.

telefon-eoa

Nisan ayında Açe’nin o dönemki valisi Irwandi Yusuf, bundan böyle kamuya açık alanda kırbaç cezasının uygulanmayacağını açıklamış ve o dönemde yapılan infazlar son olduğu gerekçesiyle büyük ilgi görmüştü. Fakat henüz yasal ve teknik düzenlemelerin tamamlanmadığını açıklayan yetkililer önceki gün kırbaç cezasını tekrar kamuya açık alanda uyguladı. Yetkililerin bu kararı bölgede adeta sevinç yaratırken, Malezya’dan turistlerin bu etkinliği izlemek için geldi ve çok sayıda Endonezyalı da yaşananları anbean telefonlarına kaydetmek için mücadele etti.

aceh-epaa

EPA’nın servis ettiği fotoğraflarda çok sayıda insan görülürken, sahnenin önünde oturan bir grup yönetici ve siyasetçinin de yer alması dikkat çekti. Fotoğraflarda bir tarafta halk fotoğraf çekmeye uğraşırken, resmi kıyafetleri olan yetkililer yaşananları oturarak izledi.

Çekilen fotoğraflar, kırbaç cezasını bazı isimlerin en ön sıradan oturarak izlediğini gözler önüne serdi.

Çekilen fotoğraflar, kırbaç cezasını bazı isimlerin en ön sıradan oturarak izlediğini gözler önüne serdi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...