KKTC açıklarında mülteci teknesi battı… En az 19 ölü, çok sayıda kayıp

İnsanlık dramının yaşandığı Akdeniz'de bugün korkunç bir olay daha yaşandı. KKTC açıklarında bir mülteci teknesi battı. Teknede yaklaşık 160 mülteci olduğu açıklandı. İlk belirlemelere göre 19 kişi hayatını kaybederken en az 30 kişinin kaybolduğu belirtildi. TSK, arama kurtarma çalışmalarına TCG Barbaros isimli geminin de katıldığını bildirdi.

KKTC açıklarında mülteci teknesi battı… En az 19 ölü, çok sayıda kayıp

KKTC’nin Yeni Erenköy sahiline 16 mil uzaklıkta bir mülteci gemisinin battığı açıklandı.

Teknede yaklaşık 160 mülteci olduğu açıklanırken, arama kurtarma çalışmaları başlatıldı. İlk belirlemelere göre 19 ölü olduğu açıklanırken, 30 mültecinin de kayıp olduğu ifade edildi.

goomen

KKTC’nin Karpaz Yarımadası açıklarında, içinde yaklaşık 160 Suriyeli mültecinin bulunduğu tekne battı. İlk belirlemelere göre 19 kişi yaşamını yitirirken, Türkiye ve KKTC sahil güvenlik ekipleri 105 kişiyi kurtardı. Tekne battığı ihbarına alan Türkiye ve KKTC sahil güvenlik ekipleri hemen alarma geçti. Bölgedeki ticari gemiler de kurtarma çalışmalarına katıldı.

gocmenbal

KKTC ULAŞTIRMA BAKANI AÇIKLADI
Yapılan arama- kurtarma çalışmalarıyla ilgili açıklama yapan KKTC Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, şu ana kadar 16 kişininin cesedine ulaşıldığını belirterek,  “105 kişi canlı olarak kurtarıldı. Kurtarılanlardan 1’i ağır yaralı. Türkiye ve KKTC sahil güvenlik ekipleri olaya müdahale etti. Çalışmalar sürüyor. Kayıp kişileri denizde arama çalışmaları sürüyor” dedi.

gocmen

Kurtarılanların sağlık durumu ağır olanların dışındakinin Türkiye’ye götürüleceği bildirildi. Öte yandan bölgedeki hava şartlarının olumsuz olmadığı bildirilirkten, teknenin neden battığı araştırılıyor.

‘TCG BARBAROS’  FIRKATEYNİ DE ÇALIŞMALARA KATILDI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Karpaz Yarımadası açıklarında, içinde yaklaşık 160 Suriyeli mültecinin bulunduğu teknenin batmasının ardından başlatılan arama- kurtarma çalışmaları sürdürülüyor. İçişleri Bakanlığı Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında görevli Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı ‘TCG Barbaros’ fırkateyni de arama- kurtarma faaliyetlerine destek vermek üzere olay mahalline intikal etmiştir” denildi. Yapılan açıklama şöyle:

“18 Temmuz 2018 tarihinde saat 05.37’de, 150 kişilik bir göçmen grubu tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin yaklaşık 30 kilometre açıklarında bulundukları bildirilerek yardım talep edilmesi üzerine derhal 1 Sahil Güvenlik Helikopteri, 1 Sahil Güvenlik Korveti ve 4 Sahil Güvenlik botu olay mevkiine sevk edilmiştir. Sahil Güvenlik unsurlarının intikali esnasında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sahil Güvenlik Komutanlığı ile koordine kurulmuş ve NAVTEX yayını yapılarak olay mahallinde bulunan tüm ticari gemilere acil yardım çağrısında bulunulmuştur. Bölgede bulunan Panama bayraklı ASPIRI isimli ticari gemi tarafından, göçmenlerin Mersin ili Silifke ilçesi İncekum sahilinden yaklaşık 20-25 deniz mili güneydoğusunda oldukları saat 10.34'te tespit edilerek Sahil Güvenlik Komutanlığına bildirilmiştir. Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurları (1 Sahil Güvenlik Helikopteri, 1 Sahil Güvenlik Uçağı, 1 Sahil Güvenlik Korveti ve 4 Sahil Güvenlik Botu) ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı 1 Helikopter, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sahil Güvenlik Komutanlığı bağlısı 4 Sahil Güvenlik Botu ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı 1 Helikopter ve Emniyet Genel Müdürlüğüne ait 1 Uçağın iştirakiyle müştereken devam eden arama kurtarma faaliyetinde hâlihazırda toplam 103 düzensiz göçmen sağ olarak kurtarılmış, 19 düzensiz göçmenin ise cansız bedenine ulaşılmıştır. Hayati tehlikesi olan 1 düzensiz göçmen Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı Helikopteri ile Girne'ye intikal ettirilmiştir. Kayıp olduğu değerlendirilen yaklaşık 25 kişi için arama kurtarma faaliyetine halen devam edilmektedir. Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında görevli Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı TCG Barboras fırkateyni arama kurtarma faaliyetlerine destek vermek üzere olay mahalline intikal etmiştir.” AJANSLAR

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...