Kolombiya: Mülteci krizi konusunda Türkiye’yi örnek alıyoruz

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Venezuela'dan ülkesine akın eden mültecilerle başa çıkabilmek için Türkiye'ye bir ekip gönderdiklerini söyledi.

Kolombiya: Mülteci krizi konusunda Türkiye’yi örnek alıyoruz

Venezuela’daki ekonomik kriz, yiyecek – içecek kıtlığı ve nakit para sıkıntısından ötürü çok sayıda Venezuelalı komşu ülkelere akın ediyor. Kolombiya da Venezuelalıların akın ettiği ülkelerin başında geliyor.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Blu Radio adlı yayın organına verdiği röportajında Venezuela’dan gelen mültecilerin şu an için ülkesinin en ciddi problemi olduğunu söyledi. Uluslararası yardım almaya hazır olduklarını söyleyen Santos, mülteci akınıyla ilgili olarak tecrübeleri olmadığını, bu yüzden Türkiye gibi ülkeleri örnek aldıklarını söyledi. Başta Suriye ve Irak’tan 3.5 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye olmak üzere birçok ülkeyi örnek aldığını söyleyen Santos, maddi anlamda kriz yüzünden zorlandıklarını söyledi.

BBC Türkçe’nin haberinde Santos, “Bu sorunla elimizden geldiğince başa çıkmaya çalışıyoruz. Diğer ülkelere heyetler gönderdik, Suriyeli mültecilerle nasıl başa çıktıklarını öğrenmek için mesela Türkiye’ye de bir heyet gönderdik” diyor.

SURİYE’NİN ÜZERİNE ÇIKABİLİR

Son 20 yıl içinde 4 milyon Venezuelalının ülkesini terk ettiği düşünülüyor. Kimi uzmanlara göre Venezuela’nın yarattığı mülteci krizi Suriye’deki durumu bile aşabilir. Şimdiye kadar Suriye’den 5,5 milyon insanın kaçtığı düşünülüyor. Ancak Venezuela’daki krizin büyümesiyle göç eden insan sayısının Suriye’deki rakamın da üzerine çıkabileceği öngörülüyor. Bir yandan da Venezuela’dan kaçanların savaştan değil sosyoekonomik koşullardan ötürü göç etmesi bir başka olgu olarak öne çıkıyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...