Sözcü Plus Giriş

Korkutan gelişme! O ülkedeki ankette ‘ırkçı’ yükseliş….

Dünyada yükselen aşırı sağ ve ırkçılık rüzgarlarına yeni bir örnek daha eklendi. Refah oranının en yüksek olduğu ülkeler listesinde her zaman üst sıralarda bulunan İsveç'te, ırkçı İsveç Demokratları Partisi’nin yapılan kamuoyu anketlerinde yüzde 22'ye çıkıp İsveç'in üçüncü partisi olduğu açıklandı.

null
Güncellenme: 15:05, 07/07/2018
Korkutan gelişme! O ülkedeki ankette ‘ırkçı’ yükseliş….

İsveç, 1970'li yıllarda Birleşmiş Milletlere, ırkçı ve faşist örgütleri yasaklanacağı sözü vermesine rağmen, bugüne dek somut bir adım atmıyor.

İsveç’te ırkçı parti İsveç Demokratları Partisi'nin yapılan kamuoyu anketlerinde yüzde 22’ye çıkıp İsveç’in üçüncü partisi olduğu açıklandı. İktidarda olan Sosyal Demokratlar ve Yeşiller ve Çevre Partisi hükümetinin, düşünce özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle ırkçı ve faşist örgütlerin faaliyetlerine göz yummaları eleştiriliyor.

Irkçı örgütler parti kurarak, konserler vererek, bildiriler dağıtarak ve afişler asarak serbestçe ırkçı propaganda yapıyor. İsveç’te yabancıların yoğun bulunduğu bölgelerinde yaşayanların maruz kaldıkları ırkçı ve ayırımcı saldırıları polise bildirmedikleri belirtiliyor.

AVRUPA’DA AŞIRI SAĞ YÜKSELİYOR

Son yıllarda, Avrupa’da aşırı sağ ve ırkçılık politikaları korkutan bir hızda popülerlik kazanıyor. Özellikle Avusturya’da iktidarda bulunan Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ile aşırı sağcı ve AB karşıtı Avusturya Özgürlük Partisi koalisyonu sıkça Türkiye ve İslam karşıtı söylemlerle gündeme geliyor.

İtalya’da ise  4 Mart'ta genel seçimlerinde öne çıkan partiler sistem karşıtı duruşuyla M5S(5 Yıldız Hareketi) ve merkez sağ ittifakı oldu. İtalya özellikle son günlerde göçmen karşıtı uygulamaların merkezi olmuş da durumda.