Kraliçe 118 yıl önce göndermişti… İçinden bakın ne çıktı…

Eski İngiltere Kraliçesi Victoria'nın Güney Afrika Savaşı sırasında askerlere yolladığı bir teneke kutu çikolata, 118 yıl sonra ortaya çıktı.

Kraliçe 118 yıl önce göndermişti… İçinden bakın ne çıktı…

Kraliçe Victoria, 1900 yılında cephedeki askerlere moral vermek için her birine çikolata göndermek istedi. Kraliyet yetkilileri de çikolata üreticisi olan Cadbury, Fry ve Rowntree şirketlerine ulaştı.

Ancak 3 çikolata üreticisi şirket de savaş karşıtıydı. Ne savaştan kâr sağladıkları gibi bir imaj vermek istiyorlardı, ne de Kraliçe’ye boğun eğmeyi reddedip itibarlarını zedelemek.

Hâl böyle olunca teneke kaplara kendi markalarını koymadan, para da almadan çikolataları hazırladılar ve askerlere gönderdiler.

Geçen ay, Birinci Dünya Savaşı sırasında hediye edilen antika bir kutu çikolata açık artırmaya çıkarıldı. Londra’da yaşayan koleksiyon meraklısı bir kadın, müzayedeci Paul Cooper’a ulaştı ve elinde çok daha eski bir kutu çikolata olduğunu söyledi.

cikolata-muzayede-2

Kadının antik eşya dükkanı 25 yıl önce kapanmış, satılmayan bazı eşyalar ise elinde kalmıştı. Dolaplarını karıştırırken Carlisle kentinde, Güney Afrika Savaşı döneminde yapılan ait bir teneke çikolata kabı buldu. Çikolatalar da halen içindeydi.

Cooper, savaş sırasında bazı askerlerin Kraliçe’nin yolladığı çikolataları çok sevip, hiç açmadan ailelerine yolladığını anlattı.

Çikolata kutusu Salı günü açık artırmaya çıkarılacak.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...