Sözcü Plus Giriş

Kritik açıklama… ABD’li orgeneral Türkiye’ye geliyor

ABD'nin Avrupa Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Curtis M. Scaparrotti'nin Türk mevkidaşlarıyla görüşmelerde bulunmak üzere bu hafta Türkiye'yi ziyaret edeceği duyuruldu.

Sozcu.com.tr
10:33 -
Kritik açıklama… ABD’li orgeneral Türkiye’ye geliyor

ABD’nin Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Scaparrotti çeşitli savunma konularını görüşmek ve ABD ile Türkiye arasındaki güçlü askeri ilişkileri vurgulamak üzere Türkiye’ye geliyor. Türkiye’de tutuklu bulunan ve geçen hafta ev hapsine alınan ABD’li rahip Brunson nedeniyle Türkiye-ABD ilişkilerinde gergin bir dönem yaşanıyor. ABD yönetimi Brunson’ın serbest bırakılmaması halinde Türkiye’ye bir dizi yaptırım uygulanacağını belirtmişti.

İki ülkenin silahlı kuvvetleri Suriye’de Menbiç yol haritasının uygulanması için ortak çalışmalarını sürdürürken, ABD’deki yasama organlarında Türkiye’ye F35 satışlarını engelleyen ve Türkiye’ye uluslararası finans kuruluşlarının kredi vermesine kısıtlamalar getiren bazı yasa tasarılarının görüşülmesi süreçleri devam ediyor. Bugün başlaması beklenen ziyaret kapsamında Scaparrotti Ankara’daki temaslarının ardından, İncirlik'teki ABD kuvvetlerini ziyaret edecek ve sonrasında NATO Müttefik Kuvvetler Harekat Komutanı sıfatıyla İzmir'de düzenlenecek Müttefik Kara Kuvvetleri Komuta Devir Teslim Törenine açılış konuşmacısı olarak katılacak.

Son güncelleme: 10:38 01.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more