Sözcü Plus Giriş

Lanetli Prens’e şok… Maaşını kestiler!

Belçika Prensi Laurent'in maaşı, hükümetten izin almadan Çin Büyükelçiliği'ndeki bir davete katıldığı için yüzde 15'lik kesintiye uğradı. Prensin 307 bin euroluk yıllık maaşından 46 bin euro kesildi.

14:59 -
Lanetli Prens’e şok… Maaşını kestiler!

Başbakan Charles Michel’in talebiyle gündeme gelen kesinti kararı, federal parlamentoda yapılan oylamayla alındı. Başbakan Michel daha önce Prens Laurent’i Dışişleri Bakanlığı’nın onayını almadan, herhangi bir diplomatik etkinliğe katılmaması için uyarmıştı. Ancak Prens bu uyarıya karşın, Çin Büyükelçiliği’ndeki davete, donanma üniformasıyla katıldı ve  fotoğrafını da Twitter hesabından paylaştı.

belcika-reuters-2

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Belçika Kralı Philippe’in küçük kardeşi olan Prens Laurent, parlamentodaki oylamadan önce yazdığı uzun mektupta, bir kraliyet ailesi üyesi olarak hayatını çalışarak kazanamayacağını vurguladı. Oylamayı “hayatımın yargılaması” diye niteleyen Prens, oylamanın aleyhine sonuçlanması halinde “hakkında ciddi önyargılar oluşacağını” söyledi.

54 yaşındaki prens ayrıca, kraliyet ailesinin mali özgürlüğüne kavuşma girişimlerini engellediğini savundu. Prens “Evlenmek için bile izin almak zorundaydım ve bugün dahi serveti ve unvanı olmayan sevdiğim kadınla evlendiğim için bedel ödüyorum” dedi.

belcika-reuters-1

Prensin bu savunmasına karşın milletvekilleri 23’e karşı 93 oyla prensin ödeneğini kesti. Oylama, prensin ödeneğinde 46 bin euro’luk kesinti anlamına geliyor.

Prens Laurent kimdir?

Prens Laurent daha önce de tartışmalara konu olmuştu ve Belçika’da “Lanetli Prens” diye anılıyordu. Prens daha önce birkaç kez aşırı hız yapmaktan ceza aldı ve Çin Büyükelçiliği’ndeki etkinliğe gayrıresmi katılımı bu tür olayların ilki değildi. Daha önce Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi’yle Libya’da görüşmeler yapmış ve 2011’de Belçika’nın eski sömürgesi Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne izinsiz bir ziyarette bulunmuştu.

 

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more