Lobi içine girmek için cinsel ilişki teklif etmiş

ABD'de Rusya adına ajanlık yaptığı suçlamasıyla Pazar günü gözaltına alınan Maria Butina, Çarşamba günü Washington'da hâkim karşısına çıktı. Savcılık Butina'nın lobi içerisine girebilmek için para karşılığı cinsel ilişki teklif ettiğini iddia etti.

Lobi içine girmek için cinsel ilişki teklif etmiş

Savcılar, Butina’nın ‘lobi faaliyetleri yürüten bir grupta işe girme karşılığında seks teklif ettiğini’ söyledi. ABD’li yetkililer Butina’nın hangi grupla ilişkide olduğunu açıklamadı ama sosyal medya hesaplarında Butina’nın ABD’nin en büyük silah lobisi Ulusal Silah Birliği (NRA) etkinliklerine gittiği görülüyor. Yargıç Deborah Robinson, Rus istihbarat teşkilatıyla bağlantıları nedeniyle kaçma riski olduğu gerekçesiyle 29 yaşındaki Butina’nın tutuklu kalmasına hükmetti.

Avukatı, müvekkili Butina’nın iddialarla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında aylardır ABD hükümetiyle işbirliğinde olduğunu söyledi. Butina, yabancı ülke ajanı olarak kayıt dışı faaliyetlerde bulunmak ve ABD hükümetine karşı komplo kurmakla suçlanıyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı ise Çarşamba günkü açıklamasında Butina’nın gözaltına alınmasının ‘ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Helsinki’deki zirveden çıkan olumlu sonuçları baltalama amacında’ olduğunu söyledi.

marina-facebook

Dava dosyasında Butina’nın 56 yaşında bir ABD vatandaşıyla yaşadığı belirtiliyor. ‘ABD’li 1. kişi’ olarak adlandırılan kişiyle Butina’nın ‘özel bir ilişkisi’ olduğu ifade ediliyor. Dosyada, “Ama bu ilişki ABD ile kuvvetli bir bağı temsil etmiyor çünkü Butina bunu faaliyetlerinin gerekli bir bölümü olarak görüyor” dendi.

SESSİZ VE DİKKATLİ OLMALIYIZ

Adalet Bakanlığı, Butina’nın adı dava dosyasında geçmen ‘üst düzey bir Rus yetkili altında ve kontrolünde çalıştığını’ öne sürüyor. Rus yetkilinin Butina’nın ‘denetçisi olduğu ve internet mesajlarıyla onu yönlendirdiği’ belirtiliyor. ABD’de 2016 başkanlık seçimlerinden bir ay önce Butina’nın Twitter’ın özel mesajlaşma uygulamasında bu kişiyle iletişime geçip “Şimdi her şey çok sessiz ve dikkatli olmalı” dediği iddia edildi. Dava dosyasına göre oylama gecesi de Butina Rus yetkiliye mesaj atıp “Uyuyacağım. Burada sabahın 3’üçü. Diğer talimatlara hazırım” dedi. Adalet Bakanlığı, Butina’nın ‘arka kapı diplomasisi’ yürüterek ABD’nin ‘karar verici araçlarına girmeye çalıştığını’ söyledi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...