Sözcü Plus Giriş

Macron Afrika turunda coştu: Tapınakta olan tapınakta kalır

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Nijerya ziyaretinde renkli görüntüler verdi. Tapınakta düzenlenen bir etkinliğe katılan Macron, şarkılarla kendinden geçerken "Tapınakta yaşanan tapınakta kalır'' dedi.

null
Güncellenme: 13:17, 05/07/2018
Macron Afrika turunda coştu: Tapınakta olan tapınakta kalır

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’da 2020’de başlayacak Afrika Kültürü Mevsimi etkinlikleri kapsamında Afrika turuna çıktı.

Salı günü Moritanya’dan Nijerya’ya geçen Macron, Abuja’da Afrika Birliği zirvesine katılıp Devlet Başkanı Muhammadu Buhari ile görüşmesinin ardından soluğu Lagos’ta aldı.

Yerel halk Macron'a büyük ilgi gösterdi.

Yerel halk Macron’a büyük ilgi gösterdi.

Fransa tarihinin en genç cumhurbaşkanı, Lagos’ta, ‘Yeni Afrika Tapınağı’nda çılgın bir gece geçirdi.

Sputnik’te yer alan habere göre, Fransa lideri geldiği için çalgılar coştu, kıvrak danslar eksik olmadı. Darbuka benzeri vurmalı çalgılarda maharetini sergilerken kendinden geçmiş gözüken Macron, 20’li yaşlarındayken Fransa’nın Nijerya Büyükelçiliği’nde 6 ay stajyerlik yaptığını ve Nijerya’yı çok sevdiğini belirtti.

lagos-macron-reuters-1

Sahneye çıkıp soru-cevap seansı yapan Macron’un ”Bu gece burada olmaktan çok mutluyum” sözleri tezahüratlarla karşılandı.

‘ELBETTE ANLATACAK DEĞİLİM’

Macron’un Nijerya’da stajyerken neler yaşadığı sorusuna, ”Elbette tüm o anıları paylaşacak değilim, çünkü tapınakta olan tapınakta kalır” yanıtı, kalabalıktan alkış ve kahkaha tufanı kopardı.

Fransa liderinin, Nijerya’nın üç eyaletinde 475 milyon dolarlık yatırım anlaşmaları imzaladığı öğrenildi.