Macron’a büyük şok… Korumasının polis kıyafetiyle göstericileri dövdüğü video ortaya çıktı

Fransa'da gündem Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve koruması Alexandre Benalla... Resmi olarak Fransa Cumhurbaşkanlığı'nda çalışmasına rağmen polis kıyafeti giyerek göstericileri dövdüğü ortaya çıkan Benalla, ülke çapında bir kriz yarattı. Bu yıl büyük şiddetin yaşandığı 1 Mayıs gösterileri sırasında çevik kuvvet ekipleri arasında yer alan Benalla'nın oradaki görevinin ne olduğunu sorgulayan Fransızlar, Macron'u ve yönetimini sert bir dille eleştirdi.

Macron’a büyük şok… Korumasının polis kıyafetiyle göstericileri dövdüğü video ortaya çıktı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Alexandre Benalla adlı güvenlik görevlisine, polis kılığına girip protesto gösterisi yapan bir öğrenciyi dövmesi nedeniyle 2 hafta görevinin askıya alınması cezası verildi. Verilen cezayı az bulan halk olaya tepki gösterdi. Fransa’nın çok satan gazetelerinden Le Monde’un haberi yayınlamasıyla birlikte büyük bir tartışma başladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Maron'un Alexandre Benalla adlı güvenlik görevlisinin 1 Mayıs protestoları esnasında polis kılığına girip gösteri yapan bir öğrenciyi dövdüğü video sosyal medyada paylaşıldı. Bunun üzerine Macron güvenlik görevlisinin işini iki hafta askıya alırken, az ceza aldığını dile getiren halkın tepkileri büyüdü.

Macron’un sözcüsü yaptığı açıklamada, Alexandre Benalla’nın sorumluluklarının değiştirilmesi ve görevlerinin askıya alınmasının Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda verilen “en ağır” karar olduğunu söyledi. Kimliğinin açıklanmasını istemeyen bir adli görevli ise, “kamu görevlisi tarafından şiddet” için bir ön soruşturma açıldığını belirtti.

Reuters’a konuşan kaynaklar ise açılan soruşturmanın bugün tamamlanabieleceğini duyurdu. Fransa’da Macron’u eleştiren halk ve siyasetçiler yaşananları kınadı. Cumhuriyetçi Parti’nin lideri Laurent Wauquiez, “Bu yaşanan şok edici. Bugün Macron’un yardımcısının kanundan üstün olduğunu görüyoruz. Macron’un bu konuda tatmin edici bir açıklama yapması gerekiyor” dedi.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...