”Merkel dünyanın en güçlü kadını olabilir ama ‘tanrıların alacakaranlığı’ ”

Almanya'da Başbakan Angela Merkel ile koalisyon kuracak olan Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) yeni başkanı olması beklenen Andrea Nahles, hükümet politikalarına karşı çıkacaklarını ve Merkel'in siyasi kariyerinin sonuna yaklaştığı söyledi.

”Merkel dünyanın en güçlü kadını olabilir ama ‘tanrıların alacakaranlığı’ ”

Merkel’in lideri olduğu muhafazakar blokla iktidar ortaklığının yenilenmesi kararının akıbeti, SPD üyelerinin postayla verecekleri oyların 4 Mart’ta açıklanmasıyla belli olacak.

Nahles dün Kuzey Ren Westfalya eyaletinde yaptığı konuşmada, SPD’nin koalisyon içinde, kendi politikaları için mücadele ederek gücünü tekrar kazanabileceğini söyledi.

Nahles, “Bu hükümetten kaçmayacağız. Kendi politika önerilerimizi getireceğiz. Bilinçli olarak Bayan Merkel’e karşı çıkacağız” dedi.

‘Merkel tanrıların alacakaranlığı” 

Nahles, Nordik mitolojide tanrıların ölümü ve ardından yeni bir düzenin ortaya çıkmasını ifade eden bir deyimi kullanarak, “Merkel dünyanın en güçlü kadını olabilir ama ‘tanrıların alacakaranlığı’ başladı” dedi.

Nahles’in 22 Nisan’da yapılacak olağanüstü kongrede SPD’nin liderliğine seçilmesi bekleniyor.

Nahles’in çatışmacı ifadeleri yeni koalisyonun, Merkel’in 12 yıllık iktidarını oluşturan, Almanya’nın en büyük iki partisi arasındaki evlilik gibi uyumlu geçmeyeceğini gösteriyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...