Sözcü Plus Giriş

Merkel ile Erdoğan arasında kritik görüşme

Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde, ABD'nin Suriye'den çekilme kararına Ankara'nın "ihtiyat ve sorumlulukla tepki vereceğini" ümit ettiğini söyledi.

08:04 -
Merkel ile Erdoğan arasında kritik görüşme

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde Suriye’deki gelişmeleri ele aldı. Alman hükümet sözcü yardımcısı Martina Fietz tarafından yapılan açıklamada, iki liderin, Suriye’deki çatışmaların sonlandırılması için Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde sürdürülen siyasi sürecin önemine vurgu yaptığı belirtildi.

Açıklamaya göre, Almanya Başbakanı Merkel, Erdoğan ile yaptığı görüşmede, “Türkiye’nin, ABD askerlerinin Suriye’den çekilme kararına ihtiyat ve sorumlulukla tepki vereceğine dair beklentisini” ifade etti. Açıklamada, IŞİD’in püskürtülse de dikkat edilmeye devam edilmesi gereken “ciddi bir tehlike” olduğu bildirildi. Sözcü ayrıca ikili görüşmede Başbakan Merkel’in, Türkiye’nin Suriyeli sığınmacı kabul ederek üstlendiği role değer verdiğini ifade ettiğini kaydetti.

MUTABIK KALINDI

Merkel-Erdoğan görüşmesine dair Türkiye Cumhurbaşkanlığı tarafından da bir bilgilendirme yapıldı. Söz konusu bilgilendirmeyi duyuran Anadolu Ajansı‘nın haberine göre, iki lider görüşmede, geçen Ekim ayındaki dörtlü İstanbul zirvesinin sonuçları ve ABD’nin Suriye’den çekilme kararını müteakip sürecin takibi için yakın temasta olmaya devam etme konusunda mutabık kaldı. Görüşmede, Avrupa’ya yönelik düzensiz göç hareketleri ve terörle mücadele konularının da ele alındığı bildirildi. Merkel, Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 27 Ekim’de İstanbul’da Suriye konulu bir dörtlü zirve gerçekleştirmişti. Zirvede, özgür ve adil seçimlerin zeminini oluşturmak üzere yeni bir Suriye anayasanın oluşturulması ve Anayasa Komitesi’nin bu yıl sonuna kadar Cenevre’de toplanması için çağrı yapılmıştı.

Erdoğan ile Merkel’in telefon görüşmesi Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun başkanlık ettiği üst düzey heyetin, Rus mevkidaşları ile Suriye’deki gelişmeleri ele almak üzere bir araya gelmesinin bir gün ardından gerçekleşti. Moskova’daki görüşme sonrası açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ve Türkiye’nin Suriye’deki operasyonlarını koordine etme konusunda karar aldığını söylerken, Çavuşoğlu da tüm terör örgütlerinin Suriye topraklarından temizlenmesi için ortak irade olduğunu vurguladı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more