Sözcü Plus Giriş

Başbakan Yıldırım ve Angela Merkel’den bir yıl sonra dev zirve

Başbakan Binali Yıldırım ile Almanya Başbakanı Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Yıldırım, toplantı sırasında Afrin’den olduğunu iddia ettiği bazı fotoğrafları basın toplantısında göstermeye başlayan bir gazeteciye tepki gösterdi. Yıldırım, "yalan yanlış fotoğraflar bunlar" ifadeleriyle gazeteciyi sert bir dille eleştirdi. Merkel'in gündeminde ise Türkiye'de tutuklu bulunan Die Welt gazetesi Türkiye muhabiri Deniz Yücel'in vardı. "Deniz Yücel iddianame bulunmamasına rağmen tutuklu bulunmaktadır" diyen Merkel, "Deniz Yücel davasının önceliği var. Davanın önemini vurguladım" dedi.

Ali GÜLEN
Güncellenme: 12:20, 05/03/2018
Başbakan Yıldırım ve Angela Merkel’den bir yıl sonra dev zirve

Son dakika haberi! Almanya ile Türkiye arasında yaklaşık bir yıl aradan sonra dev bir görüşme gerçekleşti. Başbakan Binali Yıldırım, Berlin’de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü.

Binali Yıldırım ve Angela Merkel tokalaşarak basın mensuplarına poz verdi, daha sonra baş başa görüşmeye geçti. Gelen son dakika haberine göre görüşme sonrası iki lider kameraların karşısına geçti.

resimid_4599554

Merkel  konuşmasında “15 Temmuz darbe girişimini bir kez daha kınadım” dedi.

“İlişkilerimizi daha yoğun biçimde sürdürmek istiyoruz. İlişkilerde güven duygusu önemlidir” diyen Merkel “NATO açısından ABD ile ilişkilerle ilgili kaygılarımız var” dedi.

BAŞBAKAN: ZATEN GÖREVLERİNE DÖNÜYORLAR

Başbakan Yıldırım darbecilerin yargılanması konusunda, “Darbe girişimi sonrası darbecilerin yargılanması konusundaki ve memuriyetten çıkarılanlar konusundaki düşüncelerini Sayın Merkel bizimle bir kez daha paylaştı. Almanya bir hukuk devleti Türkiye de bir hukuk devleti. Hukuk devleti kuralları içerisinde yargılamalar devam ediyor. Büyük oranda darbeye birinci derece iştirak edenlerin yargılanması sonra ermek üzere. Yapılan incelemeler sonucunda darbeyle ilişiği olmayanlar varsa zaten görevlerine dönüyorlar” ifadelerini kullandı.

resimid_4599552

 

Başbakan Yıldırım, Türkiye'nin bölgede sadece terörle mücadele kendi vatandaşlarının can ve mal güvenliğini korumadığını aynı zamanda NATO ülkelerinin sınırlarını koruyan, Suriye de Irak'ta yaşanan iç savaş, DEAŞ ve diğer terör örgütlerinin verdiği olumsuzluklara karşı büyük bir göç akınını da önleyen bir ülke olduğunu söyledi. Yıldırım, “Üç buçuk milyon mülteciyi ağırlıyoruz. Onların Avrupa'ya gelmesinin de bir yandan önüne geçiyoruz. Bunları yaparken terör faaliyetlerinin Almanya'ya ve Avrupa'ya yayılmasının da önüne geçiyoruz” diye konuştu.

“YPG PKK SURİYE ŞUBESİDİR”

Türkiye ve Almanya ilişkilerine değinen Yıldırım, “Bizim Türkiye Almanya ilişkilerinde hassasiyetimiz belli. PKK terör örgütüdür. PYD/ YPG terör örgütüdür. Aslında YPG PYD/ PKK'nın Suriye şubesidir. Bunu İngiltere Amerikan istihbarat örgütü de söylüyor.Bunların amacı bölgede huzuru bozmak ve yeni sorun alanları oluşturmak . Bu mücadeleyi verirken dostlarımızı daha fazla yanımızda görmeyi arzu ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, “15 Temmuz 2016’da yaşanan hain darbe girişimi sonrası darbecilerin yargılanması konusundaki ve memuriyetten çıkarılanlar konusundaki düşüncelerini, Sayın Merkel bizimle bir kez daha paylaştı. Almanya bir hukuk devleti, Türkiye de bir hukuk devleti. Hukuk devleti kuralları içerisinde bunların yargılamaları devam ediyor” dedi.

DENİZ YÜCEL’İN DURUMU

Deniz Yücel konusuna değinen Başbakan Yıldırım, “Deniz yücel ve diğer zanlılar tabi ki belirli suçlamalar nedeniyle tutuklu durumda. Bunlar mahkemelerin kendi kapasitesinde görülüyor. Bunların bazılarının geçmişte bir kaçını mahkemesi görüldü ve gereği yapıldı. Bize düşen mahkemeye yardımcı olmak, mahkemeni işinin kolaylaştırmak onların önünü açmak” şeklinde konuştu.

Deniz Yücel davası diğer davaların hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde devam ettiğini yineleyen Yıldırım, “Türkiye, büyük bir darbeye maruz kaldı ve bu darbeyle ilgili dava açılan insanlar var. Mahkemeler çok yakın. Buradaki iş yükünden kaynaklı gecikmeler olabilir. Türk mahkemelerinin bu konuları kanunlar çerçevesinde ele alıp gereğini yaptığını bilmenizi isterim. Ümit ederim kısa sürede duruşması yapılır ve bir sonuç elde edilir. Her duruşma bir umuttur. Bana sorulan bir soruya karşılık duruşma yapılırsa bir umut doğabilir dedim. Herhalde her şey mahkemelerce açık ve seçik ortaya koyulacaktır” dedi.

“BİZİM YAPMAMIZ GEREKEN SÜRECİ HIZLANDIRABİLMEK”

Almanya ve Türkiye'nin de vatandaşlarının hakkını arayacağını, bunun hukuk devleti olmanın gereği olduğunun altını çizen Yıldırım, “Ancak tabi ki hukuka da karşı saygılı olmamız lazım. Hukukun kararları her şeyin üzerindedir. Bizim yapmamız gereken süreci hızlandırabilmek. Alınacak her karar burada yaşayan 3 milyon vatandaşımızı ya mutlu edecek ya üzecek. Biz bunları da Almanya – Türkiye dostluğunu da düşmek zorundayız” dedi.

“MÜLTECİ KONUSU BİZİM TEK BAŞIMIZA SORUNUMUZ DEĞİL”

“NATO'nun güney sınırlarını emniyet altında tutmak gibi bir sorumluluğumuz var” diyen Yıldırım, “Bu sorumluluk Almanya'nın da sorunu. Mülteci konusu bizim tek başımıza sorunumuz değil. Bizim ürettiğimiz bir sorun değil. Suriye'deki savaşı oradaki mülteci akınını biz başlatmadık” diye konuştu.

İlginizi ÇekebilirBaşbakan Yıldırım'dan flaş Almanya açıklamasıBaşbakan Yıldırım'dan flaş Almanya açıklaması

SORU&CEVAP

Merkel gazetecilerden gelen soruları yanıtladı.Şiddet Almanya’da kesinlikle yasaktır. Çok net hukuk devleti ilkeleri bulunmaktadır. Şiddet söz konusu olduğunda mahkemeler harekete geçer. Türk kökenliler ve Kürtlerin Almanya’da barış içinde yaşamaları önemlidir.

(Deniz Yücel’in serbest bırakılmasına ilişkin umutlu musunuz? sorusu üzerine) Görüşmemizde bu konuya işaret ettim. 1 yıl sonrasında artık bir iddianamenin hazırlanmasına ilişkin umut taşıyoruz. Bunu da ifade ettim.Türk tarafının görüşmeye hazır olduğunu, iki tarafın da ilişkileri iyileştirmeye gönüllü olduğunu gördük. Bir Alman vatandaşı söz konusu olduğu zaman, elimizden gelen her şeyi yapmak yükümlülüğüne sahibiz. Fakat biz farklı konular arasında bir bağlantı kurmuyoruz. Elbette ki farklı konular üzerine konuşuyoruz. Mesela NATO müttefikleri olarak savunma sanayinde ilgili konuları da ele alıyoruz. Her bir bağımsız olarak ve kendi başına ele alınır. Deniz Yücel üzerine de elbette konuşuyoruz.

(Osmanlı tokadı Almanya’ya da gösterilecek mi? sorusuna yanıt olarak) Okuduğum bazı haberler var. Kullanılan belli kavramlara değinmek istemiyorum. Ben açık bir dili tercih ediyorum. Bu temelde bir araya geldik ve görüşlerimizi dile getirdik.resimid_4599553

CAMİLERE YÖNELİK SALDIRILAR

Angela Merkel, PKK'nın Almanya'daki cami saldırılarına ilişkin “şiddet kesinlikle Almanya'da yasaktır ” dedi. Polis'n Almanya'da yaşayan tüm vatandaşların can güvenliğini savunmakla sorumlu olduğunu belirten Merkel, “Kesinlikle güvenliğin iyi bir şekilde sağlanması için elimizden geleni yapmaktayız. Merkel Deniz yücel davası ile ilgili, “Görüşmemizde bu konuya işaret ettim. Deniz Yücel davasının hukuk devleti ilkelerine sadık kalarak hızlı bir şekilde yürütülmesi gerektiğini söyledim” diye konuştu.

VİZE MUAFİYETİ VE GÜMRÜK BİRLİĞİ

Vize muafiyeti ve gümrük birliği ile ilgili soruyu yanıtlayan Merkel, “Deniz Yücel konusu ilişkilerimiz açısından belli bir zorluk getirmiştir. Bizim umudumuz var. Vize muafiyeti açısından belli şartlar koşulmuştur. Henüz yapılması gereken konular var. Hukuk devleti mekanizmalarının tam olarak çalışması gerekiyor. Daha geniş bir zamana ihtiyaç var. Şuanda bir hareketlenme yok” ifadelerini kulandı. Görüşmenin 1 saat olmasının yeterli olmadığını belirten Merkel, şuan ki durumun pek kolay olmadığını sözlerine ekledi.

‘HER DURUŞMA BİR UMUTTUR’
Binali Yıldırım ise şu yanıtı verdi:

“Türkiye büyük bir darbeye maruz kaldı. Mahkemeler çok yoğun. Dolayısıyla iş yükünden kaynaklı gecikmeler olabilir. Türk yargısının bu konuları kanunlar çerçevesinde ele alıp gereğini yaptığını bilmenizi isterim. Umut ederim kısa sürede duruşması yapılır ve bir sonuç elde edilir. Her duruşma bir umuttur. Tabii ki Almanya da Türkiye de vatandaşlarının haklarını arayacak. Tabii ki hukuka karşı da saygılı olmamız lazım. Hukukun kararları her şeyin üzerindedir. Yapmamız gereken süreçleri hızlandırmak.”

AFRİN İDDİASINA ÇIKIŞTI 

Afrin'den olduğunu iddia ettiği bazı fotoğrafları basın toplantısında göstermeye başlayan bir gazeteciye ise Başbakan Yıldırım sert yanıt verdi ve “yalan yanlış başka olayların fotoğrafları bunlar” dedi. Yıldırım gazeteciye yanıtında “Canını kurtarmaya çalışan 3.5 milyon insanı bağrımıza bastık. Bize yalan yanlış resim gösteren arkadaş bu gerçeği görsün. Dolayısıyla alnımız ak. Onlar başka olayların resimleri burada! Afrin'de neler olduğunu görmek istiyorsan, gel orada gör. Bu gösterdiklerin başka olaylar. Burada etkilemeye kalkma” ifadelerini kullandı.

“İNTERNETTEN İNDİRDİM”

Bu sözler Alman basınında büyük etki yarattı. Yıldırım'ın sözlerinden sonra bu fotoğraflarla ilgili bilgi almak isteyen Alman gazeteciler, Berlin'de akredite olan o gazetecinin yanına gidip “Bu öldüğünü söyledikleriniz sizin akrabanız mı?” diye sordu. Gazetecinin ise, “Yok, internetten indirdim” dediği öğrenildi.

KİMLİĞİ BELLİ OLDU

Öte yandan Başbakan Binali Yıldırım’ın, ‘Propaganda yapma. O elindeki fotoğraflar sahte. Gerçeği görmek istiyorsan Afrin’e gel” ifadeleriyle çok sert tepki gösterdiği kişinin isminin Armanc Agid Nerweyi olduğu ve toplantıya kimliksiz girdiği öğrenildi.

Yayınlanma Tarihi:19:24,