Sözcü Plus Giriş

Merkel’den Mesut Özil açıklaması: Tartışma biçimi hoşuma gitmedi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya Milli Takımı'ndan ayrılan Mesut Özil hakkında konuştu. Merkel, "Yaşanan tartışma biçimi kısmen hiç hoşuma gitmedi" dedi.

00:14 -
Merkel’den Mesut Özil açıklaması: Tartışma biçimi hoşuma gitmedi

Merkel, Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD'de yayınlanan bir programa katılarak, sorulara cevap verdi.

“HİÇ HOŞUMA GİTMEDİ”

Türk asıllı futbolcu Mesut Özil ile ilgili yaşanan tartışmaya da değinen Merkel, “Fotoğrafın doğru veya yanlış olduğu konusunda farklı fikirlerde olunabilir. Ancak ardından yaşanan tartışma biçimi kısmen hiç hoşuma gitmedi” değerlendirmesinde bulundu.

İLGİLİ HABERSibel Kekilli'nin isyanı... İkinci Mesut Özil vakası!Sibel Kekilli'nin isyanı... İkinci Mesut Özil vakası!

“İSTER ÖZİL OLSUN, İSTER BAŞKASI…”

Merkel, bu konuda net bir görüşe sahip olduğunu belirterek, “İster Özil olsun ister başkası olsun, göçmen kökenli birisi ‘Bana bu toplumda düzgün bir şekilde davranılmıyor' diyorsa, bunu en azından ciddiye almak ve konuşmak gerekir.” ifadesini kullandı.

Fotoğraf: Reuters

Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD’ye konuk olan Merkel gündeme ilişkin sorulara yanıt verdi. Fotoğraf: Reuters

Türk kökenlilerle yaptığı bir görüşmede liseye giden başörtülü bir kızın kendisine “Ben Friedrichstrasse'de (Berlin'de bilinen bir cadde) yürüdüğümde benim matematikte pekiyi aldığıma kimse inanmaz. Bunu gözlere baktığımda anlıyorum.” dediğini aktaran Merkel, “Bunu ciddiye almak gerektiğini düşünüyorum. Benim böyle bir deneyimim yok.” şeklinde konuştu.

Merkel, Cumhurbaşkanı Steinmeier'in sözlerini önemli bulduğunu ve “Kahve sofrasını” düzenlemesini de harika bir fikir olarak gördüğünü kaydetti.

İLGİLİ HABERKorkutan gelişme! O ülkedeki ankette 'ırkçı' yükseliş....Korkutan gelişme! O ülkedeki ankette 'ırkçı' yükseliş....

Almanya'da yaşanan zorunlu askerlik konusunda görüşlerini dile getiren Merkel, zorunlu askerliğin yeniden yürürlüğe girmesine karşı olduğunu belirtti.

Türk asıllı Alman futbolcular Mesut Özil ve İlkay Gündoğan’ın yanı sıra İngiltere Premier Lig’de oynayan milli futbolcu Cenk Tosun, mayıs ayında bir etkinlik çerçevesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Londra’da buluşarak fotoğraf çektirmiş ve formalarını hediye etmişlerdi.

Bu fotoğrafın ardından Almanya’da Mesut Özil ve İlkay Gündoğan’a linç kampanyasına varan ırkçı saldırılar ile eleştiriler yapılmış ve Mesut Özil, Rusya’nın ev sahipliğinde düzenlenen 2018 Dünya Kupası’ndan sonra kendisine yönelik ırkçı ve ayrımcı saldırılar yapıldığı gerekçesiye Almanya Milli Takımı’nı bıraktığını sosyal medyadan yaptığı açıklamayla duyurmuştu. AA

Son güncelleme: 00:22 27.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more