Mısır’da müthiş keşif! En az 2000 yıllık…

Mısır'ın başkenti Kahire'nin güneyindeki Minya kenti yakınlarında keşfedilen mezarlığın 2 binden daha eskiye dayandığı tahmin ediliyor. Mezarlıkta onlarca lahtin yanında "öbür dünya"dan mesaj taşıyan bir kolye bulundu. Henüz çok başında olunan kazı çalışmalarının yaklaşık 5 yıl sürmesi bekleniyor.

Mısır’da müthiş keşif! En az 2000 yıllık…

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Eski Eserler Bakanı Khaled al-Enany mezarlık alanında 40 lahit, mücevher, altın bir maske ve çanak-çömlek bulunduğunu söyledi.

Alandaki mezarların milattan önce 300’lü yıllara dayandığını belirten Bakan, “Bu yeni bir keşfin başlangıcı. Yakın zamanda Mısır’a yeni bir arkeolojik çekim merkezi kazandıracağız” diye konuştu.

Arkeolojik çalışmaları yürüten ekibin lideri Mustafa Veziri, geçen 3 ay içinde 8 mezarlığa ulaşıldığını ve kazı çalışmalarının 5 yıl sürmesinin beklendiğini açıkladı.

Veziri, kazı çalışmaları sırasında yılbaşından hemen önce üzerinde hiyeroglifle “mutlu yıllar” yazılmış bir kolye bulduklarını da söyledi. Veziri “Bu, bize öbür dünyadan gönderilmiş bir mesaj gibiydi” dedi.

Mısır'da 4 bin 400 yıllık rahibe mezarı bulundu İlginizi Çekebilir Mısır'da 4 bin 400 yıllık rahibe mezarı bulundu

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...