Sözcü Plus Giriş

Nijerya’da bayram kutlamalarına bombalı saldırı

Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Borno Eyaleti'nde Ramazan Bayramı kutlamalarını hedef alan bombalı saldırılarda 20 kişi yaşamını yitirdi, 48 kişi yaralandı.

Güncellenme: 18:43, 17/06/2018
Nijerya’da bayram kutlamalarına bombalı saldırı

Eyaletin Polis Müdürü Damian Chukwu, yaptığı açıklamada, Ramazan Bayramı kutlamaları sırasında, Eyaletin Damboa bölgesinde düzenlenen saldırılarda 20 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Saldırılarda 48 kişinin de yaralandığı ve yaralıların bölgedeki hastahaneye kaldırıldığı aktarıldı.

Nijerya polisi saldırganların 6 kişi olduğunu açıklarken, bölgeye güvenlik güçlerinin gönderildiğini kaydetti. Henüz saldırıyı üstlenen olmazken Boko Haram örgütünden şüpheleniliyor.

İlginizi ÇekebilirAsılsız bomba ihbarıyla uçağı döndürmüştü... Cezası belli olduAsılsız bomba ihbarıyla uçağı döndürmüştü... Cezası belli oldu

BOKO HARAM’DAN ŞÜPHELENİLİYOR

Nijerya‘da 2000’li yılların başından beri varlık gösteren Boko Haram’ın 2009’dan bu yana düzenlediği kitlesel şiddet eylemleri 20 bine yakın kişinin ölümüne neden oldu.

Örgüt, 2015’ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Benin, Çad ve Nijer’de de eylemler düzenliyor. Örgütün Çad Gölü havzasındaki saldırılarında en az 2 bin kişi yaşamını yitirdi. AA