Sözcü Plus Giriş

Nobel Edebiyat Ödülü’ne taciz engeli!

İsveç'te edebiyat alanında Nobel ödüllerini veren akademi, cinsel taciz iddialarının yarattığı tartışmaların ardından bu yıl Nobel Edebiyat Ödülü'nün verilmeyeceğini açıkladı.

Güncellenme: 12:14, 04/05/2018
Nobel Edebiyat Ödülü’ne taciz engeli!

Akademi, üyelerinden birinin eşi hakkındaki cinsel taciz iddialarıyla çalkantı içindeydi. Kriz bu üyenin yanı sıra Akademi’nin başkanı ve dört diğer üyesinin de istifasını getirdi.

Akademi bu durumda 2018 Edebiyat Nobeli’nin 2019 yılı ödülüyle birlikte gelecek yıl açıklanacağını bildirdi. İlk kez 1901 yılında ödül veren Edebiyat Nobel Akademisi hiç bu kadar büyük bir krizle karşı karşıya kalmamıştı. Akademi ödülün açıklanmasını erteleme kararının gerekçesi olarak “kamuoyunun güveninin yitirilmesi”ni gösterdi.

2. Dünya Savaşı sırasında 6 yıl Nobel ödülü verilememesi dışında, 1935 yılında da ödüle değer bir aday bulunamadığı bildirilmişti.

Tartışmalar geçen Kasım ayında İsveç Akademisi’nin fonlarıyla kültürel bir proje yürüten Fransız fotoğrafçı Jean-Claude Arnault, 18 kadın tarafından cinsel taciz ve saldırı ile suçlandığında başladı. Üstelik iddia edilen saldırıların önemli bir kısmı İsveç Akademisi’ne ait binalarda olmuştu.

Arnault ise iddiaları reddediyordu. İlginç olan Arnault’un eşi yazar Katarina Frostenson’un da Akademi üyesi olmasıydı. Kurum bu nedenle Prostenson’un ödül komitesinden çıkarılması önerisini reddedince tartışma daha da büyüdü.

Buna ek olarak çıkar çatışması tartışmaları ve Nobel adaylarının isimlerinin sızdırılması da komite içindeki ayrılıkları derinleştirdi. (BBC Türkçe)