Sözcü Plus Giriş

Nükleer görüşmelerinde kriz… Talepleri fazla geldi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Başkan Donald Trump’la Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasındaki zirvenin ardından Pyongyang’a ilk ziyaretini düzenledi. Pompeo'nun ziyaretinin ardından Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD'nin nükleer silahsızlanmaya yönelik taleplerinin tek taraflı olduğu ve bu durumun üzüntü yarattığı belirtildi.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 17:34, 07/07/2018
Nükleer görüşmelerinde kriz… Talepleri fazla geldi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması kapsamında temaslarda bulunmak üzere Pyongyang'a gitti.
Burada Koreli yetkililerle bir araya gelen Pompeo, Trump’ın Kore lideri Kim Jong-un’a yazdığı mektubu iletti.

Pompeo iki gün süren görüşmelerin ardından Japonya’ya geçerken, Koreli yetkililerle yaptıkları müzakerelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Nükleer füzelerin test edildiği tesislerin imha edilmesinin görüşüldüğünü belirten Pompeo, temasları sırasında önemli ilerleme kaydettiklerini ancak daha yapılacak işleri olduğunu söyledi.

Kuzey Kore’den çok sert çıkış

Pompeo’nun sözlerinin ardından Kore tarafından da açıklama geldi. Görüşme sonuçlarıyla ilgili ‘oldukça sıkıntılı’ ifadelerinin yer aldığı Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, ABD’nin nükleer silahsızlanmaya yönelik taleplerinin tek taraflı olduğuna dikkat çekilerek, bu durumun üzüntü verici olduğu vurgulandı.

Kore’nin silahsızlanması için iki tarafın da adım atması gerektiğini belirten Koreli yetkililer, bu tutumun devam etmesi durumunda nükleer silahsızlanma konusunun sekteye uğrayacağını vurguladı.

Yayınlanma Tarihi:16:29,