Sözcü Plus Giriş

O besinler doğurganlığı olumsuz etkiliyor!

Uzmanlar, düzenli fast-food yiyen ve yeterince meyve tüketmeyen kadınların gebe kalmakta zorlandığını belirtiyor.

Güncellenme: 11:05, 05/05/2018
O besinler doğurganlığı olumsuz etkiliyor!

Human Reproduction (İnsan Üremesi) adlı rapor için 5.598 kadın incelendi. Haftada 4 veya 5’ten fazla fast-food tüketen kadınların, hiç fast-food yemeyen veya daha az yiyen kadınlara kıyasla gebe kalma sürelerinin bir ay daha uzun olduğu anlaşıldı.

Düzenli abur cubur tüketenlerin de bir yıl içinde hamile kalmalarının zor olduğu görüldü. Uzmanlar, verimli doğurganlık için iyi bir beslenme düzenine sahip olunması tavsiyesinde bulunuyor.

Avustralya, Yeni Zelanda, İngiltere ve İrlanda’da kadınlara ilk çocuklarına hamile kalmadan bir ay önce nasıl beslendikleri soruldu. Ebeler, kadınları 14-16 haftalık gebelik dönemlerinde ziyaret etti ve onlara ne sıklıkla meyve, yeşil yapraklı sebzeler, balık ve hamburger, pizza, kızarmış tavuk, patates kızartması gibi fast-food yiyecekler tükettiklerini sordu. Veriler, kadınların hatırladıkları besinlere göre belirlendi.

Araştırmacılar, ayda birden veya üçten daha az meyve yiyenlerin hamile kalma sürelerinin, günde bir veya birden fazla meyve yiyenlere kıyasla daha uzun sürdüğü görüldü.

Avustralya’da araştırmanın başındaki Adelaide Üniversitesi’nden Prof. Claire Roberts, “Bu bulgular, meyve gibi kaliteli iyi gıdalarla beslenen, fast-food tüketimini en aza indirenlerde doğurganlığın arttığını, hamile kalma süresinin de kısaldığını gösteriyor” dedi.