Önce Danimarka, şimdi de Almanya! Tartışma yaratan Ramazan açıklaması

Hafta içinde Danimarka'da Entegrasyondan Sorumlu Devlet Bakanı Inger Stoejberg, ülkenin çok satan gazetesi BT'de bir makale kaleme almış ve "Ramazanda oruç tutan Müslümanlar işlerini bırakmalı. Yoksa Danimarka vatandaşlarının hayatlarını tehlikeye atıyorlar" yazdı. Bugün de Almanya'da ırkçı parti AfD'den Martin Sichert, Oruç tutan Müslüman doktorların, hemşirelerin, pilotların, otobüs ve tren sücülerinin çalışmalarının yasaklanmasını istedi.

Önce Danimarka, şimdi de Almanya! Tartışma yaratan Ramazan açıklaması

Önce Danimarka şimdi de Almanya… Avrupa Birliği ülkelerinde Müslümanlara karşı yaşanan Ramazan saldırıları yaygınlaşıyor. Danimarka’da Entegrasyondan Sorumlu Devlet Bakanı Inger Stoejberg'in Danimarka'nın çok satan tabloid gazetesi BT'ye yazdığı köşe yazısında oruç tutan Müslümanların, Ramazan boyunca işlerini bırakmaları çağrısında bulunmuş ve bu açıklama büyük tepki çekmişti.

Stojberg, “Eğer bir otobüs şoförü gün boyu bir şey içmez ya da yemezse bu hepimiz için tehlikeli olabilir” demiş, fabrikada ya da hastanede çalışanların da istenen seviyede çalışamayabileceğini kaydetmişti. Stojberg'in yorumları kendi partisinden de dahil olmak üzere çok sayıda eleştiri almıştı.

almanya-reuters

ALMAN HÜKÜMETİ KINAMADI
Bugün de benzer bir açıklama Almanya’dan geldi… Almanya'da muhalefetteki aşırı sağcı AfD (Almanya İçin Alternatif) milletvekili Martin Sichert Ramazan boyunca oruç tutan Müslüman doktorların, hemşirelerin, pilotların, otobüs ve tren sürücülerinin çalışmalarının yasaklanmasını istedi. AfD'li politikacı “Eğer bir hasta 12 saat hiçbir şey içmeyen bir cerrah tarafından ameliyat edilmesi gerekirse?” şeklinde konuştu. Sichert bu konuşmasını parlamentonun işçi ve sosyal konularla ilgili komisyonunda yaptı.
Martin Sichert, “Neden insanlar konsantrasyon ve dehidrasyon problemleri yaşayabilecek birine götürülmeli?” ifadesini kullandı. Alman hükümeti sözcüsü ise konuyla ilgili yorum yapmadı. Merkel, İslam'ı Almanya'nın parçası olarak nitelemiş ve hoşgörü çağrısı yapmıştı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...