Sözcü Plus Giriş

Onlarca kişiye HIV virüsü bulaştırmakla suçlanıyordu! Cezası belli oldu

Hindistan'daki bir sahte doktor skandalı ülkenin sağlık alanındaki yetersizliğini gözler önüne serdi. Uttar Pradeş eyaletinde sahte doktorun aynı şırıngayı yoksul köylüler üzerinde kullanması sonucu yaşları 6 ila 70 arasında değişen 40'tan fazla kişiye AIDS hastalığına yol açan HIV virüsünün bulaşmasına neden olduğu ortaya çıktı.

null
Güncellenme: 18:34, 07/02/2018
Onlarca kişiye HIV virüsü bulaştırmakla suçlanıyordu! Cezası belli oldu

Hindistan’ın Uttar Pradeş eyaletinde yaşanan son olay 1.25 milyar nüfuslu Hindistan’ın sağlık alanındaki yetersizliğini göz önüne serdi.

Sahte doktor gözaltına alındı

Polis aynı şırıngayı kullanarak en az 46 kişiye AIDS hastalığına yol açan HIV virüsünü bulaştıran ve lisansı olmayan adamı gözaltına aldı.

Rajendra Yadav adlı sahte doktorun Uttar Pradeş’in Unnao bölgesinde kapı kapı dolaşarak yoksul köylülere çok cüzi miktara tıbbi hizmet verdiği ve HIV virüsünün bölgede yayılmasının ardından hakkındaki şikayet sonucu yakalanarak gözaltına alındığı kaydedildi.

Unnao Polis Şefi Pushpanjali Devi “O bir ihbar üzerine gözaltına alındı ve olaydaki rolü hakkında sorgulanıyor” dedi.

Polis yetkilisi Yadav’a yöneltilen ön suçlamalar arasında sahte kimlik kullanmak ve insan hayatını tehlikeye atmanın bulunduğunu da açıkladı.

Unnao’da görev yapan sağlık yetkilisi SP. Chowdhary de sahte doktorun HIV bulaştırdığı kişilerin yaş aralığının 6’dan 70’e kadar uzandığını ayrıca aynı aileden 6 kişiye HIV bulaştırdığını söyledi.

Ancak yetkili vaka sayısının bu kadar yüksek olmasının nedeninin sadece sahte doktor kaynaklı olmayabileceğini, bölgede korunmasız cinsel ilişkilerin de yaygın olduğunu belirtti.

Yetkili “Sahte doktorun tek faktör olduğunu düşünmüyoruz. Bölgede yüksek oranda göçmen kamyon şoförleri yaşıyor ve yaygın korunmasız cinsel ilişki bunun (vaka sayısının yüksek olmasının) nedeni olabilir” dedi.

Ülkede 2 milyondan fazla HIV virüsü taşıyan insan var

Birleşmiş Milletler verilerine göre son yıllarda bu oran düşse de ülkede 2.1 milyon HIV virüsüne sahip insan yaşıyor.

Yaklaşık 840.000 doktorun bulunduğu ülkede her 1674 kişiye ise 1 doktor düşüyor.

Bu oran da Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiye ettiği her 1000 kişiye 1 doktor ortalamasının oldukça gerisinde kalıyor. CNN Türk