Sözcü Plus Giriş

Orta Doğu’da tansiyon yükseldi: 300 roket atıldı, çok sayıda ölü var

Gazze'de gerginlik, İsrail ve Hamas'ın karşılıklı düzenlediği saldırıların ardından yeniden arttı. Hamas, İsrail'in düzenlediği ve biri yöneticisi 7 Filistinlinin hayatını kaybettiği operasyondan saatler sonra roket saldırıları düzenledi.

Sozcu.com.tr
09:21 -
Orta Doğu’da tansiyon yükseldi: 300 roket atıldı, çok sayıda ölü var

Orta Doğu’da tansiyon yükseliyor… Dün gece İsrail ile Hamas arasında karşılıklı saldırılar yaşandı… İsrail’e yönelik saldırılarda 300’e yakın roket ve havan topu atıldı. Bir roket boş otobüse isabet etti. İsrail’in güneyinde kalıntıların arasında bir İsraillinin cansız bedenine ulaşıldığı kaydedildi.

Karşılıklı olarak 300 füzenin atıldığı gerilimde çok sayıda insan yaşamını yitirdi.

Karşılıklı olarak 300 füzenin atıldığı gerilimde çok sayıda insan yaşamını yitirdi.

Çevrede bulunan ve yaralanan 19 yaşındaki İsrailli askerin durumunun ciddi olduğu duyuruldu. İsrail ise hava saldırıları ile yanıt verdi. Hamas’ın televizyon kanalı El Aksa dahil onlarca hedef vuruldu.Hava saldırılarında 3 Filistinlinin daha yaşamını yitirdiği açıklandı. 9 Filistinlinin ise yaralandığı belirtildi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, tarafların bir an önce geri çekilmesi çağrısında bulundu.

70 HEDEF VURULDU

İsrail, roket ve havan topu ile düzenlenen saldırılara misilleme olarak “Hamas ve İslami Cihat örgütlerine ait 70’e yakın hedefi” vurduklarını duyurdu. Filistinli yetkililer ise Hamas’ın televizyon kanalı El Aksa’nın binasının da İsrail’in saldırılarında vurulduğunu kaydetti.

İsrail'in saldırısı, son yılların en şiddetlisi olarak tarihe geçti.

İsrail’in saldırısı, son yılların en şiddetlisi olarak tarihe geçti.

İsrail Ordusu’nun “propaganda” yapmakla suçladığı kanalı operasyon öncesinde uyardığı, çalışanların ve çevredekilerin de bölgeyi boşalttığı belirtildi. El Aksa televizyonu kısa süre sonra yayına devam edeceklerini duyurdu. Reuters haber ajansına konuşan İsrailli sağlık yetkilileri ise en az 10 kişinin yaralandığını söyledi.

BM’nin Orta Doğu Temsilcisi Nickolay Mladenov, “Son 24 saat AŞIRI tehlikeli ve sorumsuzca tansiyon yükseldi. Füzeler DURMALI” ifadesini kullandı.

TANSİYON YUMUŞAMIŞTI

Ancak son zamanlarda iki taraf arasındaki gerginlik biraz olsun hafiflemişti. İsrail, Katar’ın Hamas yönetimine milyonlarca dolar yardımı çantalar içinde getirmesine izin vermişti. Böylece Cuma günü Gazze’de Hamas hükümeti için çalışan binlerce Filistinli memur, Katar’ın gönderdiği nakit parayla aylardır ödenmeyen maaşlarını almışlardı.

Maaş ödemesiyle, bölgedeki ağır ekonomik zorlukların hafifletilmesi ve gerilimin azaltılması amaçlanıyordu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, hükümetinden gelen eleştirilere karşılık kararını savunarak “herhangi bir savaşı ya da insani krizi önlemek” için bunu yaptığını söylemişti.

 

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more