TSK bombaladı Esad güçleri geri çekildi

Reuters haber ajansının geçtiği son dakika haberinde, Suriye hükümetine destek veren güçlerin Afrin bölgesine girmeye başladığı iddia edildi. Ankara terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı olan PYD/YPG'ye Şam yönetiminin destek olacağı iddialarına çok sert tepki göstermişti. Suriye devlet televizyonu TSK'nın bölgeyi vurduğunu aktardı. Reuters ikinci son dakika haberinde ise Afrin’e ilerlemeye rejim yanlısı güçlerin TSK'nın uyarı amaçlı topçu atışıyla geri çekildiğini duyurdu. Ankara'da Makedon Cumhurbaşkanı Ivanov'u ağırlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, akşam saatlerinde ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan toplantıda, rejime yakın Esad yanlıları Afrin'e girdi iddiasıyla ilgili, akşam saatlerinde Heyet Tahrir el-Şam (HTŞ) 10 kadar pick-uplarıyla Afrin'e hareketleri tespit edildiğini belirterek, daha sonra top atışları yapılınca geri dönmek zorunda kaldıklarını açıkladı.

TSK bombaladı Esad güçleri geri çekildi

Afrin’den günlerdir beklenen son dakika haberi geldi. Reuters haber ajansının Hizbullah’ın medya haber birimine dayandırdığı haberde Şam yönetimini destekleyen grubun Halep’ten Afrin’e girdiği iddia edildi. Haberde Şam yönetimini destekleyen grupların Afrin’e Nubul’un kuzeyindeki el Ziyara üzerinden geçiş yaptığı öne sürüldü.

 

Suriye devlet televizyonu Suriye bayrağı taşıyan araçlardan oluşan bir konvoyun videosunu yayınladı.

Suriye devlet televizyonu Suriye bayrağı taşıyan araçlardan oluşan bir konvoyun videosunu yayınladı.

TSK’nın terör örgütleri PKK, PYD/YPG ve IŞİD’e karşı başlattığı Zeytin Dalı Operasyonu devam ederken geçtiğimiz hafta Şam yönetimine destek veren güçlerin Afrin’e gireceği iddia edilmişti.

Afrin'le ilgili bir açıklama daha! Teröristlerden Esad'a çağrı... İlginizi Çekebilir Afrin'le ilgili bir açıklama daha! Teröristlerden Esad'a çağrı...

Taraflar geçtiğimiz hafta gündeme gelen iddiayı yalanlarken, Ankara terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı olan PYD/YPG’ye Şam yönetiminin destek olacağı iddialarına çok sert tepki göstermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Rusya Devlet Başkanı Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde, “Bunun sonuçları olur” demişti, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise, “Eğer rejim YPG’yi temizlemek için girerse problem yok, YPG’yi korumak için giriyorsa, Türk askerini kimse durduramaz” açıklamasını yapmıştı.

'Afrin'e giriyor' dediler ama... Dünyanın gözü bu haberde! İlginizi Çekebilir 'Afrin'e giriyor' dediler ama... Dünyanın gözü bu haberde!

Reuters’ın İran destekli Hizbullah’ın yayın organlarına dayandırdığı haberin ardından terör örgütü YPG’nin sözcüsü Sputnik’e konuştu. Sputnik’e konuşan terörist Suriye hükümet güçlerine bağlı askerlerin Afrin’e girdiği iddia etti. Öte yandan Reuters geçtiği bir diğer son dakika haberinde ise terör örgütü YPG militanları, Suriye hükümetinin askeri birliklerini bölgeye gönderdiği iddia edilirken, Suriye medyasında yer alan haberlere göre TSK’nın havadan bölgeyi vurduğu ifade edildi.

TSK BOMBALADI REJİM GÜÇLERİ GERİ ÇEKİLDİ

Reuters akşam saatlerindeki ikinci son dakika haberinde ise Afrin'e ilerlemeye rejim yanlısı güçlerin TSK’nın uyarı amaçlı topçu atışıyla geri çekildiğini duyurdu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İDDİAYI DOĞRULADI

Ankara’da Makedon Cumhurbaşkanı Ivanov’u ağırlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ortak açıklama yaptı.

Erdoğan, rejime yakın Esad yanlıları Afrin’e girdi iddiasıyla ilgili şu ifadeleri kullandı;

“Bugün akşam saatlerine doğru oradaki Heyet Tahrir el-Şam (HTŞ), bunların 10 adet pick-uplarıyla Afrin’e hareketleri tespit edildi. Daha sonra top atışları yapılınca geri dönmek zorunda kaldılar. O dosya da şuan kapanmak durumunda kalmış durumda. Maalesef bu tür terör örgütlerinin bazen biliyorsunuz kendilerine göre aldıkları kararlarla yanlış adımlar atıyorlar. Buna müsaade etmeyiz. Bunun bedelini çok ağır öderler.”

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...