Sözcü Plus Giriş

Reuters’tan şaşırtan haber: Türk kadını özgürlüğü direk dansında buldu

Reuters haber ajansı geçtiği özel haberde, Türkiye'deki kadınlar arasında son dönemde yaygınlaşan direk dansı furyasını derledi. Kadıköy'deki bir stüdyoda çekim yapan ve röportaj gerçekleştiren Reuters, "'Muhafazarkalaşan' İstanbul'dan kaçan kadınlar özgürlüğü direk dansında buldu" başlığıyla paylaştı.

Sozcu.com.tr
08:36 -
Reuters’tan şaşırtan haber: Türk kadını özgürlüğü direk dansında buldu

Reuters haber ajansı, bugün geçtiği özel haberinde Türkiye’de son dönemde yaygınlaşan direk dansını gündeme getirdi. İstanbul Kadıköy’de bulunan bir direk dansı stüdyosunda yapılan çekimlerde ve röportajlarda, son dönemde direk dansının yaygınlaştığı ifade edildi.

“‘Muhafazakarlaşan’ İstanbul’dan kaçan kadınlar özgürlüğü direk dansında buldu” başlığıyla haberi paylaşan Reuters, Kadıköy’deki stüdyonun 2013’te sadece 8 dansçıyla başladıkları ve bu rakamın bugünlerde 1000’e ulaştığını aktardı.

turk

Direk dansı eğitmeni Özge Uraz, “Dansçılar, kadın enerjilerini yansıtabilecekleri güvenli ve özel bir atmosfer arıyorlar. Dans stüdyom erkeklerin varlığından uzakta bir özgürlük bölgesi” diyor.

pole

Reuters’a konuşan 30 yaşındaki sosyal medya danışmanı Zeynep ise, “Direk dansı beni özgür hissettiriyor. Bunun popüler olmasının bir sebebi bence Türk toplumundaki değişimlere bir tepki. Bir tarafta muhafazakarlık yükseliyor ve diğer tarafta da yeni bir nesil yükseliyor” diyor.

poal

27 yaşındaki üniversite mezunu Tuğba’nın bunu sadece eşi ve yakın arkadaşlarına söylediğini belirtiyor. Tuğba, “Direk dansı benim dinimle çatışmıyor. Çünkü hiçbir erkek beni dans ederken görmüyor ve ben bunu sadece kendim için yapıyorum” diyor.

turkaa

Reuters’a bu konuyu değerlendiren siyaset bilimci Alev Özkazanç ise laik ve din geleneklerinin uzun süre bir arada olduğu Türkiye’de direk dansının yükselmesine şaşırmadığını söylerken, Sevinç Gürmen Hall isimli direk dansı eğitmeni, “Muhafazakar kesim değil, feministler ve yüksek eğitim görmüş insanlar da bizi eleştiriyor. Direk dansının kadını metalaştırdığını dile getiriyorlar” yorumunu yaptı.

Son güncelleme: 10:41 03.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more