Sözcü Plus Giriş

Rus milletvekilinden BBC muhabirine taciz

BBC Rusça Servisi'nden Farida Rustamova, Rus siyasetçi Leonid Slutsky tarafından taciz edildiğini iddia etti. Rustamova, Slutsky'yi açıkça uygunsuz davranışta bulunmakta suçlayan üçüncü gazeteci.

16:33 -
Rus milletvekilinden BBC muhabirine taciz

BBC Rusça Servisi’nden Farida Rustamova, Rus siyasetçi Leonid Slutsky’nin tacizine uğradığını açıkladı.

Rustamova, muhafazakâr Rusya Liberal Demokrat Partisi üyesi Slutsky’yi açıkça uygunsuz davranışta bulunmakta suçlayan üçüncü gazeteci.

Duma üyesi Slutsky, suçlamaları reddetmiş ve şikayetçi kadınları iftira suçlamasıyla mahkemeye vermekle tehdit etmişti.

‘Ne söyleyeceğimi bilemedim’

Rustamova bir yıl önce yaşanan olay sırasında ses kayıt cihazını çalıştırarak konuşmaları kaydetti.

BBC ses kaydını yayımlamamaya karar verdi.

Rustamova Slutksy'ye ismini açıklamadan suçlamada bulunanlardan biriydi.

Rustamova, Slutksy’ye ismini açıklamadan suçlamada bulunanlardan biriydi.

Olay, Rustamova’nın 24 Mart 2017’de Fransız Cumhurbaşkanı adayı Marine Le Pen’in Rusya ziyareti konusunda yorum almak için Duma’nın Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutsky’yle parlamentodaki ofisindeki görüşmesi sırasında meydana geldi.

Görüşme sırasında Slutsky beklenmedik bir şekilde konuyu değiştirdi ve Rustamova’ya BBC’den ayrılıp kendisi için çalışmak isteyip istemediğini sordu.

‘Onun karısı benim metresim…’

Rustamova teklifi reddettiğinde de, “Benden uzaklaşmaya çalışıyorsun, beni öpmek istemiyor musun, duygularımı incitiyorsun” dedi.

Ses kaydında Rustamova’nın bir erkek arkadaşı olduğunu ve evlenmeyi umduğunu söylediği duyuluyor. Slutsky ise, “Harika, onun karısı, benim de metresim olursun” diyor.

Muhabir daha sonra Slutsky’nin kendisine yaklaştığını ve elini, avucunun içinde dolaştırmaya başladığını söylüyor.

Rustamova, “Ne olduğunu anlamadım. Ne diyeceğimi bilemiyordum ve garip sesler çıkartıyordum. Donup kaldım. Bir daha oraya gelmeyeceğimi, bana elle sarkıntılık ettiğini söyledim” diyor.

 

BBC, olayla ilgili olarak Slutsky’den yorum yapmasını istedi ancak Rus siyasetçi herhangi bir yanıt vermedi.

RTVI kanalının editör yardımcısı Ekaterina Kotrikadze, Slutsky aleyhinde açıkça suçlamada bulunan ilk kadındı.

RTVI kanalının editör yardımcısı Ekaterina Kotrikadze, Slutsky aleyhinde açıkça suçlamada bulunan ilk kadındı.

Rustamova’nın dışında RTVI’nın editör yartımcısı Ekaterina Kotrikadze ve TV Rain prodüktörü Daria Zhuk da, son iki haftada Leonid Slutsky’yi cinsel açıdan uygunsuz davranışlarda bulunmakla suçladı.

Slutky geçen hafta Rusya lideri Vladimir Putin’in parlamentodaki konuşmasının ardından skandal konusunda, bunun bir siyasi komplo olduğunu söylemişti.

Slutsky BBC muhabirlerine açıklamasında “Bunları onlara yazdırıyorlar. İnsanlar başkanı da dahil, Dış İlişkiler Komitesi’nin otoritesinin artmasından rahatsız. Bu tipik bir örnek. Bu sipariş gazetecilik otoritemizi azaltmak yerine daha da arttırdı” demişti.

Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma, Slutsky’nin suçlu olup olmadığının kanıtlanmadığını vurguladı ve iddia sahiplerini parlamentonun etik komitesine başvurmaya çağırdı.

Rustamova şu anda etik komitesine vereceği ifadeyi hazırlıyor.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more