Rus pilotun cenazesine on binler katıldı

Suriye'de düşürülen Rus uçağının pilotu Roman Fillipov için Moskova ve Voronej'de cenaze töreni düzenlendi. Cenazeye on binlerce kişi katıldı.

Rus pilotun cenazesine on binler katıldı

Suriye’de geçen Cumartesi düşürülen Rus savaş uçağını kullanan pilot Roman Fillipov için Rusya’da düzenlenen cenaze törenine on binlerce kişi katıldı. Binbaşı Fillipov’un cenazesi ilk olarak Moskova yakınlarındaki hava üssüne getirildi, burada düzenlenen törene Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve üst düzey komutanlar katıldı.

Fillipov’un naaşı ardından, Voronej kentine gönderildi. Buradaki törene 30 binden fazla kişi katıldı. Evli ve dört yaşında bir kız çocuğu babası olan Fillipov’a ölümünün ardından kahramanlık nişanı verilmişti.

Fillipov’un kullandığı Su-25 tipi uçak Suriye’nin İdlib bölgesindeki operasyonlar sırasında füzeyle vurulmuştu. Düşen uçaktan paraşütle atlamayı başaran pilot girdiği çatışmada hayatını kaybetmişti. Rusya Savunma Bakanlığı, Fillipov’un esir düşmemek için el bombasıyla kendini patlattığını açıklamıştı. Uçağa yapılan saldırıyı Heyet Tahrir Şam örgütü üstlenmişti. Fillipov’un cenazesi Türkiye’nin yardımıyla bölgeden çıkarılarak Rusya’ya teslim edilmişti.

Rusya: ABD’nin asıl hedefi IŞİD değil

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı, ABD’nin Suriye’deki nihai hedefinin IŞİD’le mücadele değil, ekonomik varlıkları ele geçirmek olduğunu öne sürdü.

İnterfaks haber ajansının aktardığı açıklamada ayrıca, ABD öncülüğündeki koalisyon tarafından vurulan Suriye rejimine bağlı milislerin, yürüttükleri keşif faaliyetleri konusunda daha önceden Rusya ile anlaşmaya varmadıkları bildirildi. (DW TÜRKÇE)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...