Rusya, Türkiye’yi destekledi ABD’yi eleştirdi

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Oleg Syromolotov, Sputnik'e konuştu. Son dönemde Afrin'de yaşananlara ve ABD ile ilişkilerine değinen Syromolotov, "Ankara bize Türk ordusunun Suriye'deki siyasi istikrar için çalıştığının sözünü verdi" dedi. Fakat bu açıklama, terör örgütü PKK ve uzantısıyla sıcak çatışmaya girmeyen ve teröristlere karşı durmayarak adeta ekmeğine yağ süren Rusya'ya tek bir soru soruyoruz: "Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu."

Rusya, Türkiye’yi destekledi ABD’yi eleştirdi

TSK’nın terör örgütlerine yönelik düzenlediği Zeytin Dalı Operasyonu devam ederken Rusya’dan bir açıklama geldi. Suriye’de tansiyon yükselirken Rusya’nın Dışişleri Bakan Yardımcısı Oleg Syromolotov Sputnik’e konuştu.

Syromolotov, “Ankara bize Türk ordusunun çabalarının, Türkiye’nin Suriye’deki siyasi istikrar için çalışmalarıyla çatışmayacağının garantisini verdi… Aynı zamanda Afrin’de yaşananlar ABD ve diğer unsurların provokasyonu sebebiyle gerçekleşti ve bölgede büyük bir istikrarsızlığa sebep olacak” dedi.

Üst düzey diplomat, Ankara ve Washington arasındaki gerilimin de bölgedeki farklı amaçları olmasına dayandırdı. Syromolotov, “ABD ve Türkiye’nin bölgedeki yaklaşımları hızla ayrışıyor ve aslında NATO müttefikleri yaralanıyor” ifadesini kullandı.

Fakat Suriye’de terör örgütü PKK ve uzantısıyla mücadele etmeyerek ve sıcak çatışmaya girmeyerek adeta destek veren Rusya’nın düştüğü ikilemi gözler önüne seriyor. Öyle ki Rus yapımı silahlar kullanan teröristlere resmi olarak karşı olmayan Rusya, Ankara’nın da tepkisini çekmişti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...