Sözcü Plus Giriş

Rusya’dan kritik Türkiye açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin olarak, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk güçlerinin Afrin'de kalacağını hiçbir zaman söylemediğini ve operasyonun sona ermesinin ardından Türkiye'nin bu bölgenin kontrolünü Suriye hükümetine geri vermesi gerektiğini belirtti.

Güncellenme: 14:14, 09/04/2018
Rusya’dan kritik Türkiye açıklaması

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov’a Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, TSK’nın terör örgütü PKK, PYD/YPG, KCK ve IŞİD’e karşı Suriye’nin kuzeyindeki Afrin’de başlattığı Zeytin Dalı Operasyonu hakkında bir soru yöneltildi.
Lavrov soruya, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Afrin’i işgal etmek istediğini hiçbir zaman söylemedi. Nitekim biz de Afrin’deki durumu normalleştirmede en kolay yöntemin, Türkler buradaki hedeflerine ulaştıklarını söylediklerinde, bu bölgenin kontrolünün Suriye hükümetine geri verilmesi olacağına inanıyoruz” dedi. Lavrov, Afrin konusunda bundan başka bir görüşü desteklemediklerini de ekledi.

‘ERDOĞAN, AFRİN’İ İŞGAL ETMEK İSTEDİĞİNİ SÖYLEMEDİ’

Lavrov, Astana sürecinin garantör ülkeleri olan Rusya, Türkiye ve İran’ın liderlerinin geçen hafta Ankara’da gerçekleştirdiği üçlü zirvede Afrin’deki gelişmeleri konuşup konuşmadığı sorusuna, “Afrin, Erdoğan’ın pek çok defa bahsettiği pozisyon üzerinden konuşuldu: ABD, Kürt gruplarla flört etmeye başlayıp onlardan Irak sınırında bir tür güvenli bölge oluşturma planları yapınca, Erdoğan bu planları Türkiye’nin güvenlik çıkarlarına bir tehdit olarak gördü. Fakat Erdoğan, Türkiye’nin Afrin’i işgal etmek istediğini hiçbir zaman söylemedi” şeklinde yanıt verdi.